Gaziantepliler ucuz su içecek

Giriş Tarihi: 19.3.2015
Gaziantepliler ucuz su içecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, inşasına başlanan ve 990 bin liraya mal olacak Düzbağ Barajı ile Gaziantep'e ucuz ve kaliteli içme suyu getireceklerini söyledi

Gaziantep'in 35 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan "Düzbağ İçme suyu Projesi" için Büyükşehir Belediyesi GASKİ Genel Müdürlüğü, DOLSAR firması ile sözleşme yaptı. Planlama raporu aşaması tamamlanan işin uygulama projesi 2016 yılının Mayıs ayında tamamlanacak. 110 km mesafede yapılacak işin projesi 990 bin liraya mal olacak.

SU UCUZA MAL OLACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'in içme suyunun büyük bölümünün Kahramanmaraş'tan temin edildiğini söyledi. Mevcut içme suyunun yüzde 73'nün 52 km mesafedeki Kartalkaya Barajı'ndan, yüzde 21'nin 42 km mesafedeki Mizmilli kuyularından ve yüzde 6'sının şehir merkezindeki kuyulardan karşılandığını ifade eden Şahin, uzak mesafelerden gelen suların yüksek maliyete neden olduğunu belirtti.

MAYIS 2016'DA TAMAMLANACAK
Şahin, "Bu proje ile hem uzun vadede kesintisiz içme suyu temini hem de kaliteli ve minimum enerji ile şehre su teminini sağlamış olacağız. Hem de seçim öncesi halkımıza vermiş olduğumuz Düzbağ projesinin ilk aşamasını hayata geçirmiş olduk. İhalesini yaptık ve 990 bin TL bedelle sözleşme imzaladık. Projenin süresi 13 ay olup 2016 Mayıs ayında tamamlanacak" diye konuştu.

2 AŞAMALI PROJE

Projenin iki aşamadan oluşacağını vurgulayan Şahin, birinci aşamanın yaklaşık 110 km uzunluğundaki isale hattı ve regülatör olduğunu, devamının ise DSİ tarafından yapılacak baraj inşaatının olduğunu aktardı. Düzbağ Barajı'ndan Gaziantep'e ortalama 5,46 metre küp/sn içme suyu tahsis edileceğini dile getiren Şahin, 2033 yılına kadar Düzbağ Barajı'ndan, 2033 yılından 2050 yılına kadar ise Düzbağ'a ek olarak Mizmilli kuyularından ortalama 1,75 metre küp/sn su temin edilmesinin planlandığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantepliler ucuz su içecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN