Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilinçli tüketici dikkatli olmalı

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Bilinçli tüketici dikkatli olmalı
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi (İİSBF) İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Durmaz, Tüketici Haftası kapsamında tüketici haklarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yrd. Doç. Dr. Durmaz, tüketicilerin haklarını bilmesi ve bilinçli hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

ÖNCE AHİLİK KORUDU
Tarihe dönüp bakıldığında tüketicinin ilk defa örgütlü olarak ele alınıp teşkilatlandırılmasının çok eskilere kadar gittiğini kaydeden Durmaz, "Selçuklular ve Osmanlılar zamanında faaliyet göstermiş, ahlak, akıl, bilim ve çalışmayı, insana ve tüketicilere saygıyı esas alan bir kuruluş olan Ahilik müessesesi, sosyal ve ekonomik alanda gördüğü çeşitli fonksiyonların yanı sıra günümüzde de önemi gittikçe artan ve tüketicinin korunmasına ışık tutacak özelliklere sahip olmuştur" dedi.

ALIŞVERİŞ TÜYOLARI

Tüketicilerin alışverişten önce dikkat etmesi gereken noktaları açıklayan Yrd. Doç. Dr. Durmaz, "Alışverişinizi aceleye getirmeyin. Reklamlara aldanmayın. Yeni çıkan ürünleri iyi araştırın. Gıda maddesi ve ilaç alırken son kullanma tarihlerine bakın. Üreticisi belli olmayan malları almayın. İndirimli satışlara dikkat edin, çünkü defolu veya modeli geçmiş olabilir. Garantisi olan veya parçası rahat bulunabilen malları tercih edin" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçli tüketici dikkatli olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN