Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu hukuksuzluğa kim dur diyecek?

Burç Okulları'na Seyhan Belediyesi tarafından Azim Öztürk döneminde hukuka aykırı bir şekilde ruhsat verildiği ortaya çıktı. Bu hukuksuzluğa hangi kurumun son vereceği merakla bekleniyor

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Bu hukuksuzluğa kim dur diyecek?
Seyhan Belediyesi'nin Sarıhuğlar mevkisinde faaliyet gösteren Burç Okulları'na yasa hükümleri yok sayılarak ruhsat verdiği iddiasının 12 Mart 2015 tarihinde SABAH Güney'e manşet olmasının ardından gözler, bu iddiaları araştırarak var olan hukuksuzluğa kimin 'dur' diyeceğine çevrildi. Cumhuriyet savcılığının haberimizi ihbar kabul ederek harekete geçmesi beklenirken, İmar Kanunu'nun 32'inci maddesi kanunlara aykırı olarak verilen ruhsatın iptali konusunda Seyhan Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Adana Valiliğini de sorumlu kılıyor.

SÖZLEŞME İPTAL EDİLDİ

Bilindiği üzere imarda eğitim tesisleri alanı olarak işlenen toplam 155 bin 923,18 metrekarelik 2 ayrı parselin 49 yıllık irtifak hakkı 2011 yılında Gülen Örgütü'ne yakınlığıyla bilinen Burç Okulları ve İpek Kültür ve Eğitim Vakfı'na verilmişti. 93 bin 041 metrekarelik bölümde Kanuni Üniversitesi kurulmak istenirken, 62 dönümlük alanda da Burç Okulları'nın temeli atılmıştı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Seyhan Belediyesi tarafından zamanında hukuka aykırı şekilde yapı ruhsatı verildiğini belirleyince, Kanuni Üniversitesi lehine tesis edilen irtifak hakkını iptal etti.

AYNI SORUN BURÇ'TA

Kanuni Üniversitesi'nde yaşanan hukuksuzluğun aynısı Burç Okulları'nda da yaşanmasına karşın hiçbir kurum bu duruma müdahale etmedi. Dönemin Seyhan Belediyesi, söz konusu bölge için imar uygulaması iptal kararı bulunmasına rağmen Burç Okulları'nın ruhsat taleplerini karşıladı. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin 59. maddesinin 7. fıkrasında, "Yürürlükte olan bir imar planı bulunmayan veya mülkiyeti sorunlu olan alanlarda ruhsat düzenlenemez" denilmesine karşın, ilki 28.02.2012 tarihinde olmak üzere toplam 5 kez ruhsat verildi.

GÖZLER YETKİLİLERDE
İmar Kanunu'nun 32'nci maddesi ruhsata aykırılık bulunan yapılara dair "ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir" hükmünü içeriyor. İmar Kanunu ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na göre Seyhan Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Adana Valiliği'nin Burç Okulları'na verilen ruhsatı incelemeye alması ve hukuksuzluk tespit edildiği takdirde kanun öngördüğü yaptırımları hayata geçirmesi gerekiyor.

YASA NE DİYOR?
İmar Kanunu 32'nci madde: Ruhsata aykırılık olan yapıda, bu aykırılığın giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu inceleme sonunda anlaşılırsa, mühür, belediye veya valilikçe kaldırılır ve inşaatın devamına izin verilir. Aksi takdirde, ruhsat iptal edilir, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip, belediye veya valilikçe yıktırılır ve masrafı yapı sahibinden tahsil edilir. Büyükşehir Belediyesi Kanunu Büyükşehir belediyesinin imar denetim yetkisi: Madde 11- Denetim sonucunda belirlenen eksiklik ve aykırılıkların giderilmesi için ilgili belediyeye üç ayı geçmemek üzere süre verilir. Bu süre içinde eksiklik ve aykırılıklar giderilmediği takdirde, büyükşehir belediyesi eksiklik ve aykırılıkları gidermeye yetkilidir. Büyükşehir belediyesi tarafından belirlenen ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar, gerekli işlem yapılmak üzere ilgili belediyeye bildirilir. Belirlenen imara aykırı uygulama, ilgili belediye tarafından üç ay içinde giderilmediği takdirde, büyükşehir belediyesi 3.5.1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun 32 ve 42'nci maddelerinde belirtilen yetkilerini kullanma hakkını haizdir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu hukuksuzluğa kim dur diyecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN