Su ürünlerinde ihracat katlandı

ABD'deki Kuzey Amerika Su Ürünleri Fuarı'na katılan Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, ihracatın son on yılda katlandığını söyledi

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Su ürünlerinde ihracat katlandı
Akdeniz Su ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve TİM Su ve Hayvansal Ürünler Sektör Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, yılda yaklaşık 18 fuarda stant açtıklarını belirterek, fuarların Türk su ürünleri sektöründeki önemine değindi. Yamanyılmaz, "Fuarlarda Türk ürünlerini ve kültürünü dünyaya tanıtıyoruz. Burada yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni bağlantılar kuruyor ihracatta önemli adımlar atıyoruz" dedi.

YILDA YÜZDE 25 BÜYÜME

Son on yıl içinde gelinen mesafeyi anlatan Başkan Ali Can Yamanyılmaz, "ABD'ye ihracat yapan firma sayısında son yıllarda artış var. Bu toplam ihracatımıza da yansıdı. On yılda ihracatımız 50 milyon dolardan yıllık yüzde 25 büyümeyle 700 milyon dolara kadar ulaştı" diye konuştu. Yamanyılmaz geçtiğimiz günlerde ABD'nin Boston şehrinde dünyanın en önemli fuarlarından biri olan Kuzey Amerika Su Ürünleri Fuarı'na da katıldıklarını belirterek izlenimlerini aktardı.

25 NİSAN'DA BRÜKSEL'DE
Boston'daki fuara Türkiye'den aşçı götürdüklerini ifade eden Yamanyılmaz, "Burada Türk usulüne göre pişirilen balıkları binlerce kişiye ikram ettik. Yeni bağlantılar kurduk. Sektörümüz acısından önemli görüşmeler yaptık. ABD, Türk Kültür Balıkçılığı için son yıllarda çok önemli bir pazar haline geldi. Üç gün boyunca tonlarca taze balık pişirip ikram ettik" dedi. 25 Nisan'da Brüksel'de büyük bir fuara daha katılacaklarını belirten Yamanyılmaz, geniş pazarlara ulaşmayı sürdüreceklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su ürünlerinde ihracat katlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN