Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizlerin panzehiri paylaşım

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Krizlerin panzehiri paylaşım
AK Parti Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekonomist Dr. Bülent Gedikli, "Krizlerin Panzehiri" Paylaşım Odaklı Ekonomi kitabını yayınladı. Dr. Bülent Gedikli kitabında, ekonomi biliminin, üretim ve bununla bağlantılı bütün ekonomik güçleri 'paylaşım' odaklı ele alırsa, sürdürülebilir bir iktisadi hayatın temelinin atılabileceğini söyledi.

OBEZ BÖLGELER VAR

Ekonominin, 'insan' unsurunu merkeze alması gerektiğini kaydeden Dr. Gedikli şöyle yazdı: "Paylaşımın odak olarak ele alınmamasından dolayıdır ki bugün dünyada bazı bölgeler üretim, bazı bölgeler sermaye, bazı bölgeler tüketim, bazı bölgeler ise nüfus olarak adeta 'obez' hale gelmiş ve birçok adaletsizliğe neden olmuştur. Ekonomi ilmi, temel amacı olan paylaşımı, merkezine oturtmadığı için yörüngesinden sapmıştır."

SUNİ KALKINMADAN VAZGEÇİLMELİ
Dr. Gedikli'nin, kitabında küresel finans krizi ile ilgili önerilerinden bazıları ise şöyle oldu: -G20 toplantıları kurumsal bir mekanizmaya dönüştürülmeli ve çözüm bu çerçevede aranmalı. -ABD'de enfeksiyon üreten konut kredileri ve konuyla ilgili kurumların tamamı devletleştirilmeli. -Cari fazla veren ülkeler, paralarını ABD dolarından çözmeli ve paralarının değerlenmesine izin vermeli. -Cari fazla veren ülkeler, iç tüketimlerini süratle artırmalı. -Uluslararası ekonomik ve finans sisteminde istismara kapalı bir düzen kurulmalı ve bu düzeni kontrol edecek birimler oluşturulmalı. -Ülkeler, cari açık, düşük kur, enflasyon ve yüksek faiz gibi para politikası araçları ile suni olarak kalkınmaya çalışmaktan vazgeçmeli. -Ülkelerin kalkınmasında 'maliye politikaları' ve 'üretim' esas alınmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizlerin panzehiri paylaşım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN