Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük Ahmet'e hayat öpücüğü

Balcalı Hastanesi'nin başarılı kalp ve damar cerrahları, dünyada ender uygulanan bir yöntemle 3 yaşındaki Suriyeli çocuğu sağlığına kavuşturdu

Giriş Tarihi: 28.3.2015
Küçük Ahmet'e hayat öpücüğü
Dünyada ender olarak uygulanan Nikaidoh operasyonu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilk kez Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim görevlileri tarafından yaklaşık 4 saat süren ameliyatla 3 yaşındaki Suriyeli Ahmet Ebu Reşit'in kalbi normal insan kalbi yapısına döndürüldü. Zorlu ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesinde alınan küçük Ahmet'in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

ENDER UYGULANAN YÖNTEM

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Adana'ya yerleşen Ebu Reşit ailesi, doğuştan morarma şikayeti olan 3 yaşındaki çocukları Ahmet'i ÇÜ Balcalı Hastanesi'ne götürdü. Çocuk Kardiyolojisi'nde yapılan değerlendirme sonrası çocuk ameliyat için Kalp Damar Cerrahi Servisi'ne sevk edildi. Prof. Dr. Orhan Kemal Salih, Yrd. Doç. Dr. Uğur Göçen ve Yrd. Doç. Dr Atakan Atalay'dan oluşan ekip yapılan tetkiklerde küçük Ahmet'te transpozisyon denilen doğumsal kalp hastalığı olduğu belirleyince dünya ve Türkiye'de ender uygulanan bir yöntemle ameliyata karar verildi.

SAĞLIK DURUMU İYİ

Prof. Dr. Salih'in gözetiminde Yrd. Doç. Dr. Göçen ve Yrd. Doç. Dr. Atalay'ın gerçekleştirdiği 4 saat süren Nikaidoh operasyonu adı verilen ameliyatın ilk safhasında ana aort damarı mevcut yerinden çıkarılarak olması gereken yere taşındı. Ardından kalp ve akciğer bağlantısı için donörden alınan greft nakledildi. Başarıyla tamamlanan ameliyat sonrası Ahmet Ebu Reşit yoğun bakım ünitesine alındı. Nikaidoh operasyonu ile kalbi normal bir insan kalbi yapısına dönüştürülen küçük Ahmet'in sağlık durumunun iyi olduğu ve tedavisinin tamamlanmasının ardından taburcu edileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük Ahmet'e hayat öpücüğü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN