Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görmedik, duymadık, bilmiyoruz

Mersin'deki yolsuzluk operasyonunun tutuklanan şüphelileri atılı suçlamaları kabul etmedi. Macit Özcan'ın avukatı ise, "Müvekkilim Paralel Yapı kurbanı" dedi

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Görmedik, duymadık, bilmiyoruz
Mersin gündeminin bir numaralı konusu olan Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk operasyonunda tutuklanan şüpheliler arasında bulunan suç örgütü lideri olduğu iddia edilen CHP'li eski başkan Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan ile kardeşleri Sacit Özcan, Tacit Özcan ve eski Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır, atılı suçlamaların hiç birini kabul etmeyerek, yaşananların siyasi bir komplo olduğunu öne sürdüler. Hakkında yakalama emri bulunan Macit Özcan'ın avukatı Ali Mahir Başarır, Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyerek, müvekkilinin suçsuz ve Paralel Yapı'ya mensup polislerin kurbanı olduğunu iddia etti.

DÖRT İLDE OPERASYON

Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı özel ekipler, Macit Özcan'ın
başkanlık yaptığı 2001- 2014 yıllarına rastlayan dönemde yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet çarkının oluşturulduğu, zimmet suçu işlendiği, suç delillerinin yok edildiği iddialarının üzerine 2 yıl boyunca sürdürdüğü teknik ve fiziki takip sonunda operasyon için düğmeye bastı. 4 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 48 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 13'i salıverilirken, 35'i mahkemeye sevk edildi. Aralarında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit ve Tacit Özcan ile eski Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır olmak üzere 15 kişi tutuklandı. Suç örgütü kurmak ve yönetmek suçundan hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan CHP'li Macit Özcan ile operasyonun sacayağı iş adamı Cengiz Akray ve Erol Avgören ise her yerde aranıyor. Mersin 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkan zanlılardan Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan ile Abbas sayılır atılı suçlamaları kabul etmedi. Sorulara "görmedim, bilmiyorum, duymadım" tavrı ile yanıt vererek adeta üç maymunu oynayan zanlıların ifadelerinin tartışılır olduğu öne sürüldü. Zanlılar, operasyonun Macit Özcan'ın siyasi kimliği nedeni ile gerçekleştiğini savunarak, Özcan ailesine karşı olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışıldığını iddia etti.

PARALEL YAPI'NIN OYUNU

Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir toplantı yapan Macit Özcan'ın avukatı Ali Mahir Başarır, müvekkilinin suçsuz olduğunu iddia ederek, "Kendisiyle bu süreçte iki kez telefonla görüştüm. Yurt dışında olup olmadığını bilmiyorum. Uygun bir zamanda gelip ifadesini verecektir. Hukuktan kaçması diye bir durum söz konusu değil. Bu müvekkilime Paralel Yapı'nın oyunu. Ne tesadüftür ki tutuklama kararının verildiği gün bu teknik ve fiziki takibi yapan emniyet mensupları Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyordu. Adalete güvenimiz sonsuz" diye konuştu.

MAHKEMEDE NE DEDİLER "PARA EV SATIŞINDAN"
Mahkeme salonundaki kişilerin çoğunu tanımadığını söyleyen Macit Özcan'ın kardeşi Tacit Özcan, aracında bulunan paralarla ilgili, "Avgören ve Akray şirketlerinden para almadım. Polisin aracımızda bulduğu paralar Adana'da yapıp sattığımız konutların parası. 600-700 bin liraya ev satıyoruz. Faturalandırma yaparken düşük gösteriyoruz. Farkını bankaya yatırmıyoruz" dedi.

ADANA'DA ARSA ALIMI PARASI
Macit Özcan'ın diğer kardeşi Sacit Özcan' da hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Sacit Özcan'da arabasında bulunan paralarla ilgili, "Adana'da bir arsa alımına ilişkin paraydı. O zamanki polislere de söylemiştim. Şayet bulunduğu iddia edilen para rüşvet ise 3 yıl önce neden işlem yapılmadı? Benim belediye ihaleleri ile hiçbir ilgim alakam yoktur" diye ifade verdiği öğrenildi.

BENİM YAPTIĞIM HERŞEY YASAL
Örgüt lideri Macit Özcan'ın yakın adamlarından dönemin Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır, yaptığı tüm işlerin yasal olduğunu öne sürerek, "Kimseden rüşvet almadım, kimseden para istetmedim. Rüşvet olarak aldığım iddia edilen para silindir altında ölen bir işçinin ailesine yardım amaçlı bir paradır. Sayıştay Müfettişlerine baskı yapıldığını bilmiyorum" dedi.

BEN ONLARI HİÇ TANIMAM
Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni 15 yıl yöneten babası Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, İstanbul'da gayrimenkul alım satımı ve yap-sat işi yaptığını belirterek, "Cengiz Akray ile para alışverişim arsa satışından oldu. İhalelerle benim işim olmaz. Belediyedekileri tanımam ama onlar beni tanır. Avgören ailesi ile de ne özel, ne de iş hayatımda görüşmem olmadı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görmedik, duymadık, bilmiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN