Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklar okuldayken aileler endişe içinde

CSG-City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, ailelerin yüzde 73'ünün, çocukları okuldayken güvenliğinden endişe ettiğini söyledi

Giriş Tarihi: 30.3.2015
Çocuklar okuldayken aileler endişe içinde
CSG-City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, araştırmalara göre Türkiy'de okulların yüzde 62'sinde şiddet olayları yaşandığını, ailelerin yüzde 73'ünün, çocuklarının okulda olduğu saatlerde güvenliğinden endişe duyduklarını söyledi. Velilerin yüzde 64'ünün de çocuğu okula giderken endişe yaşadığını kaydeden Öztürk, "İşte okul ortamını güvensiz kılan bu koşullar öğrenci ve öğretmenlerin eğitime odaklanmalarına ve gelişimlerini sağlamalarına engel oluşturuyor" dedi.

GÜVENLİK YETERSİZ

Okul yöneticileri ve öğretmenlerin güvenli okul ortamının oluşturulmasına ilişkin hizmet içi eğitim ya da seminerlerine dair eksikler bulunduğunu kaydeden Öztürk, "Ne yazık ki güvenlikle ilgili eğitim alanların oranına baktığımızda söz konusu rakamın sadece yüzde 7 olduğunu görüyoruz. Okulların yüzde 61'inde ise hiçbir güvenlik görevlisi bulunmuyor. Tüm bu bilgilerin ışığında söylenebilecek tek şey, okul ortamının iyileştirilmesinin öncelikle, öğrenci, öğretmen ve okul çalışanlarının ilişkilerinin geliştirilmesine ve aileler ile kurulan işbirliğine bağlılığı" diye konuştu.

ŞİDDET ARTIYOR
Osman Öztürk şöyle devam etti: Böylesi bir ortamda okullarda şiddetin giderek artmakta olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin yüzleşmekten korktuğu, yok saymaya çalıştığı bir gerçek bu. Ancak inkar çabası bugün okullarda gençler arasında şiddetin her çeşidinin yaygınlaşmasının üstünü örtemiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar okuldayken aileler endişe içinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN