Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanıklar hakim karşısına çıktı

Çukurova Üniversitesi'ndeki ihalelere fesat karıştırılmasıyla ilgili açılan 48 sanıklı davanın görülmesine başlandı. Sanıklar suçlamayı kabul etmedi

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Sanıklar hakim karşısına çıktı
Çukurova Üniversitesi'ndeki (ÇÜ) ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında eski rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu'nun da bulunduğu tutuksuz 48 sanığın yargılanmasına başlandı. Eski rektör Akınoğlu, hakkında linç kampanyası yürütülüp, hedef gösterildiğini ileri sürerek "Görev süremde üniversite iki katı büyüdü" savunmasıyla suçlamaları reddetti. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını iddia etti.

"SORUMLU DEĞİLİM"
Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, rektör Akınoğlu, 29 sanık, müştekiler ve avukatları katıldı. İddianamenin bilirkişi raporlarına dayandırıldığını öne süren Akınoğlu, şunları söyledi: Raporlar, kendi içinde çelişki ve hatalarla dolu. Rektörler, ihalelerden sorumlu değildir ve imza atma yetkisi yoktur. Bu konuda harcama yetkisi kime aitse o imza atmıştır. Yasaya göre rektörler idari açıdan sorumludur, mali açıdan değil.

"HEDEF GÖSTERİLDİM"
Akınoğlu, komisyondan gelen raporlara göre hareket ettiğini, ihalelerde eksik evrak varsa bundan ihale komisyonunun sorumlu olduğunu iddia ederek, "Rektörlük dönemimde görevimi titizlikle yerine getirdim. Bu sürede üniversite iki katı büyüdü" dedi. Eski rektör, hakkında linç kampanyası yürütüldüğünü ileri sürerek, bir gazetecinin, müteahhit babasına ihale verilmediği için basın yoluyla kendisini hedef gösterdiğini ileri sürdü.

YURTDIŞI YASAĞI KALKTI

Diğer sanıkların da suçlamaları kabul etmediği duruşmada müştekiler de ifade verdi. Akınoğlu'ndan önceki dönemde rektörlük yapan ve duruşmaya müşteki olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Yalçın Kekeç ise sanıklardan şikayetçi olduğunu, ihalelerde usulsüzlük yapıldığını öne sürdü. Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırıp, duruşmayı erteledi.

82 YIL HAPİS İSTEMİ
Cumhuriyet savcısı, o dönem Çukurova Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Alper Akınoğlu, müteahhit Cumali Kurtar ile birlikte aralarında öğretim görevlisi ve müteahhitlerin de bulunduğu 48 kişi hakkında "İhaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet" suçlarından 7 ile 82 yıl arasında değişen hapis istemiyle dava açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanıklar hakim karşısına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN