Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözümün adresi kentsel dönüşüm

Giriş Tarihi: 7.4.2015
Çözümün adresi kentsel dönüşüm
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan tapu konusunda son dönemlerde gelen şikayetler üzerine Akıncılar Mahallesi'nde vatandaşlara bilgilendirme toplantısı yaptı. Sorunun kendi dönemleri ile ilgili olmadığını belirten Başkan Çelikcan mülkiyet sahiplerinin şikayetleri üzerine tapuların yine kendi dönemlerinden önce 2008 yılında mahkeme kararı ile yenilendiğini belirtti. Başkan Çelikcan, "Tek çözüm kentsel dönüşüm" dedi.

İLK DÜZENLEME 1994'TE
Tapu sorunun sadece Akıncılar Mahallesi ile sınırlı olmadığını belirten Başkan Çelikcan, ilk imar düzenlemesinin kendi dönemlerinden önce 1994 yılında yapıldığını dile getirdi. Çelikcan, 1994'teki imar düzenlemesinde 'Düzenleme Ortaklık Payı'nın eşit miktarlarda kesilmemesi sonucu mülkiyet sahiplerinin de konuyu mahkemeye götürdüğünün ve Adana 2. İdare Mahkemesi'nin 1997 yılında ilgili belediye encümen kararı ve tapuları iptal ettiğini söyledi. Başkan Çelikcan, Adana 2. İdare Mahkemesi'nin 1997 yılında 'Düzenleme Ortaklık Payı'nın eşit kesilmediği gerekçesi ile belediye encümen kararı ve tapuların iptal edilmesinin ardından, yine kendi dönemlerinden önce 2008 yılında mahkeme kararı doğrultusunda belediye encümeninin kararıyla yeniden imar düzenlemesi yapıldığını belirterek sorunun eskiden süregelen bir durum olduğunu anlattı.

DÜZENLİ YAPILAŞMA
Çarpık yapılaşmanın tek çaresinin kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Çelikcan, projelerin devam ettiğini söyledi. Kentsel dönüşümle birlikte Yüreğir'in düzenli bir yapılaşmaya kavuşacağını, bunun için büyük çaba harcadıklarını anlatan Başkan Çelikcan, Cumhuriyet Mahallesi (köylü garajı ve sanayi çarşısı), Karacaoğlan Mahallesi, Kışla 1 ve 2. etap ve Başak Mahallesi'nde kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini, amaçlarının dönüşümü ilçenin tamamına yaymak olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözümün adresi kentsel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN