Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep bakırla dünyaya açılıyor

Giriş Tarihi: 7.4.2015
Gaziantep bakırla dünyaya açılıyor
Bakır işlemeciliğinin anavatanı olarak nitelendirilen Gaziantep, yüzlerce yıllık ustalığını dünyayla paylaşıyor. ABD'ye 2011 yılından beri bakır işleme eğitimi veren Gaziantepli ustalar bu kez de Almanya ve Japonya ile işbirliğine hazırlanıyor.

DÜNYA MERAK EDİYOR

Bakır işleme ve sedef kaplamalarının dünyadaki en iyi örneklerinin Gaziantep'te olduğunu söyleyen Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, "Asırlardan beri süregelen bir tecrübeyle bakırlarımızı işliyoruz. Diğer ülkeler de bizim deneyimlerimizden faydalanmak istiyor. Geçen yıllarda ABD'de bakır işlemenin inceliklerini teorik ve pratik olarak paylaştık. Almanya ve Japonya da bakır işlemeciliğinin incelikleri hakkında bilgilenmek istiyor" dedi.

KÜLTÜR TANITIMI

Bakır işlemelerinde Osmanlı ve Selçuklu motiflerinin ağırlıklı olarak işlendiğine vurgu yapan Başkan Açık, "Eğitim vermeye gittiğimiz ülkeler bizim kültürümüzü öğreniyor. Kendimizi tanıtma fırsatımız oluyor ve karşılıklı kültür alışverişinde bulunuyoruz. ABD'de bir üniversite Türk el sanatları diye bir bina yaptırdı. Orada bizim bayrağımız dalgalanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep bakırla dünyaya açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN