Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Defne yaprakları geçim kaynağı oldu

Giriş Tarihi: 8.4.2015
Defne yaprakları geçim kaynağı oldu
Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde yaşayan köylü kadınlar, topladıkları defne yapraklarıyla aile bütçelerine önemli katkı sağlıyor. Gökçeli Mahallesi'nde yaşayan kadınlar, son yıllarda 'altın bitki' olarak nitelendirdikleri defne ağacının yapraklarından gelir elde ediyor. Kimi kadınlar aile bütçesine katkı sunarken, kimileri de çeyiz parası ve okul harçlıklarını defne yaprağından çıkarıyor.

AİLE BÜTÇESİNE KATKI

Köylerinin genellikle engebeli arazide bulunmasından dolayı tarım yapamadıklarını, geçimlerini ise hayvancılıkla sağladıklarını anlatan Fatma Gökçeli, "Yaz aylarında Çukurova'ya gidip mevsimlik işçi olarak çalışıyoruz. Köyümüzde defne sahasının geniş olması nedeniyle, değişik bölgelerde her yıl kesim yaparak aile bütçemize katkı sağlıyoruz" diye konuştu.

ÇEYİZ VE HARÇLIK
Defne yaprağı toplayanların arasında genç kızların ve öğrencilerin de bulunduğunu belirten Gökçeli, "Öğrenciler okul harçlıklarını çıkartırken genç kızlarımız da çeyiz paralarını defne yaprağı toplayarak kazanıyor" diye konuştu. Üniversite öğrencisi Hatice Gökçeli ise defne yaprağı sayesinde hem okul harçlığını çıkardığını hem de ailesine destek olduğunu kaydetti. Sırrıberk ARSLAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Defne yaprakları geçim kaynağı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN