Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP Hatay'da liste depremi

Partisinden istifa eden milletvekili Refik Eryılmaz, "Partide bu kadar emek harcamış bir siyasetçinin peçete gibi buruşturulup bir kenara atılmasını kabul etmek kolay değil" dedi

Giriş Tarihi: 9.4.2015
CHP Hatay'da liste depremi
CHP'nin Hatay listesine tepkiler giderek büyüyor. 7 Haziran seçimlerinde partisinin hazırladığı listede yer almayan milletvekili Refik Eryılmaz, partisinden istifa etti. Seçimlere bağımsız aday olarak gireceğini söyleyen Eryılmaz, "Kolay değil, bu şekilde partiden istifa edip bağımsız aday olmak. Ancak, partide bu kadar emek harcamış bir siyasetçinin, peçete gibi buruşturulup bir kenara atılmasını kabul etmek de kolay değil" dedi. Eryılmaz'ın yerine, DHKP-C terör örgütüne insan kaynağı sağlayan Grup Yorum'un solisti Hilmi Yarayıcı aday gösterildi.

BÜYÜK ÖFKE İÇİNDE

Eryılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, CHP'den istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Partisinden içi kan ağlayarak istifa ettiğini belirten Eryılmaz, tabanın yoğun talebi üzerine bağımsız aday olarak seçimlere girme kararı aldığını ifade etti. Uzun süre partinin her kademesinde görev yaptığını anlatan Eryılmaz, "Partisine bunca hizmeti veren bir siyasetçinin bir peçete gibi buruşturulup bir kenara atılmasını kabul etmek kolay değil. Tabanımız büyük öfke içerisinde" diye konuştu.

EN YÜKSEK OYU ALDIM

Neden aday gösterilmediğini bilmediğini söyleyen Eryılmaz, "Bana 'Bu dönem size listede yer vermeyeceğiz' deselerdi, böyle bir tepki göstermeyecektim. Türkiye'nin en yüksek oyunu alarak seçilen bir milletvekiliyim. Halkın, 'Refik Eryılmaz' demesine rağmen neden liste dışı kaldığımı merak ediyorum. Sayın Genel Başkanımızın vicdanına sesleniyorum: Bütün bunlar ortadayken siz beni neden listenin dışında tuttunuz? İnsanların onuru, gururuyla oynanmaması gerek" şeklinde konuştu.

PARTİDE 9 İSTİFA
CHP'nin listesine bir tepki de Antakya ilçe teşkilatından geldi. CHP Hatay il binasında basın toplantısı düzenleyen Antakya ilçe yöneticileri adına açıklama yapan Deniz Bozkır, Genel Merkez tarafından açıklanan listenin parti tabanında tepki oluşturduğunu belirterek, Muhsin Ay, Hamit Köse, Erkan Karataş, Erdoğan Kılıç, Süleyman Doğru, Ekrem Değirmenci, Coşkun Sönmez ve Semir Baklacı ile birlikte CHP Antakya İlçe yönetimindeki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP Hatay'da liste depremi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN