Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep ürünleri Avrupa yolunda

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Gaziantep ürünleri Avrupa yolunda
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yöresel ürünleri daha etkin tanıtmak için harekete geçti. Yöresel ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) ve Metro Toptancı Market ile ortaklaşa düzenlenen seminerde "Coğrafi İşaretler'de Uluslararası Son Gelişmeler" hakkında bilgi verildi. Seminere İtalya, Fransa ve Türkiye'den konunun uzmanları katıldı.

GASTROLOJİ KENTİ

Gaziantep'in hedefleri olan bir şehir olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Yeni hedefler doğrultusunda ulusal alanda kentler yarışına girdik. Gaziantep'i dünyanın 9'uncu Gastoroloji kenti yapmak istiyoruz. Arkadaşlarımız Fransa'ya gidip yerinde incelemeler yaptı. Gaziantep'i gastoroloji alanında hak ettiği yere getirmek istiyoruz" dedi. Coğrafi işaret ve patet pazarında 54 milyar dolarlık bir pastanın bulunduğunu belirten Başkan Şahin, "Bu pastadan Gaziantep olarak hak edilen kısmı almak istiyoruz. Coğrafi işaret konusunda dünyada 16. sırada yer alıyoruz. Tescil konusunda dernek ve odaların eksik raporlarınından kaynaklanan yanlışlar anlatıldı" diye konuştu.

MARKA ŞEHİR

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise, 80 kardeş şehrin yanında "Marka Şehir" ödülünü almanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Önemli olan bu değerleri korumak ve ileriye taşımak. Sanayi Odamız'ın AB'de baklava için aldığı ilk tescil alkışı hak ediyor. Şehrimizde baklava, fıstık, sedef, bakırcılık tescili aldı, şuanda 27 ürünümüz sırda bekliyor" ifadelerine yer verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep ürünleri Avrupa yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN