Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Marka Şehir'e marka ödül

Giriş Tarihi: 14.4.2015
Marka Şehir'e marka ödül
Türk Patent Enstitüsü (TPE) ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara'da düzenlenen 4. Türk Patent Ödülleri'nde Gaziantep'e 'Marka Şehir' ödülünü verdi. Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası coğrafi işaret tescilinin Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından Antep Baklavası için alınmasından dolayı verilen ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'e teslim etti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın da katıldığı tören nedeniyle Gaziantep Ankara'ya çıkarma yaptı.

"YENİLİĞE YABANCI DEĞİLİZ"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, ödül alacak tüm firmaları, kurumları, kişileri ve şehirleri tebrik etti. "Bu coğrafya bilgiye, bilime, yeniliğe, buluşa ve tasarıma yabancı değildir" diyen Erdoğan, "Bugüne kadar elde ettiğimiz neticeler önemlidir, ama asla yeterli değil. Zira bizim 2023 hedeflerimiz var. Bunun için kat etmemiz gereken daha çok mesafe bulunuyor" diye konuştu. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ise Gaziantep'in marka şehir olmasına katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

FORS GÖRÜNÜMLÜ BAKLAVA

GSO tarafından 'Antep Baklavası' ibaresinin 2007 yılında TPE'den coğrafi işaret tescilini, 2009 yılında ise Avrupa Birliği Komisyonu'ndan uluslararası tescilini aldıklarını anımsatan Konukoğlu, Antep Baklavasının uluslararası tescilinin, Türkiye'den gerçekleşen ilk ve tek başvuru olduğunun altını çizdi. Bu arada, salonda GSO ve Gaziantepli ünlü baklavacılar da stant açtı. Cumhurbaşkanlığı forsu görünümlü baklavaların da yer aldığı stant, davetlilerden büyük ilgi gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da baklava standını ziyaret ederek, Antep Baklavasından övgüyle bahsettiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Marka Şehir'e marka ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN