Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonluk tesis şimdi atıl halde

CHP'li Macit Özcan döneminde 40 milyon lira harcanarak yapılan Denizpark yıkılacağı günü bekliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, hesap soracaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 14.4.2015
Milyonluk tesis şimdi atıl halde
Büyükşehir Belediyesi'nde 2011- 2014 yılları arasında yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet çarkı oluşturulduğu, zimmet suçu işlendiği ve suç delillerinin saklandığı iddiasıyla yapılan operasyonda bulunamayan ve hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan CHP'li Macit Özcan'ın suç dosyası kabarıyor. Yaklaşık 40 milyon lira harcanarak yapılan Denizpark için mahkeme yıkım kararı verdi. Zararı en aza indirmek için arayış içinde olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Yasal işlemleri başlatmak için oluşturduğumuz tespit komisyonu çalışmasını bitirmek üzere. Hazırlanan rapor doğrultusunda bu zararı yaratanlardan hesap soracağız" dedi.

KAYNAKLAR ÇARÇUR EDİLDİ

CHP'li Macit Özcan tarafından 2010 yılında yapımına başlanan ve 2 yıl önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hizmete açılan Denizpark için Mersin'de oturan Hidayet Dinçer dava açtı. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararını bozdurmak isteyen Macit Özcan büyük uğraşlar verdi ancak başaramadı. Danıştay, kamu yararı ve kıyı kenar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle 20 Mayıs 2014 tarihinde projenin 'yok' hükmünde sayılmasına hükmetti. Bu karardan sonra gözler Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'a çevrildi. Kocamaz, kamu kaynaklarının çarçur edilmesine göz yummayacaklarını belirterek yasal işleme başladı.

RAPORA GÖRE HAREKET

Danıştay'ın iptal ettiği projede kamu zararı oluşması sebebiyle zarar tespitinin belirlenmesi için mahkemeye başvuran Büyükşehir Belediyesi'nin bu talebine karşılık, mahkeme bir tespit komisyonu kurulmasını önerdi. Fen İşleri, İmar ve Etüt Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan mimar, mühendis ve diğer teknik elemanlardan oluşan bir komisyon kurularak çalışmalara başladı. Denizpark projesini tüm detaylarıyla inceleyen komisyonun, raporunu önümüzdeki günlerde tamamlayacağı bildirildi. Başkan Kocamaz hazırlanan rapor doğrultusunda hareket edeceklerini belirterek, CHP'li Macit Özcan ve ilgili firma hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. İnceleme gezisi için gittiği Güney Kore'de sorularımızı yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Tespit komisyonumuz incelemesini tamamlamak üzere. İlgili rapor hazırlanıyor. Bu rapor doğrultusunda hukuken ne gerekiyorsa yapacağız. Eğer bu konuda suçlu varsa suç duyurusunda bulunacağız. Biz bu göreve sadece kendi dönemimizde hak yenmemesini sağlamak için değil, geçmiş dönemde de halkımızın zararı olduysa bunun sorumlularından hesap sormak için geldik. Yasa ne emrediyorsa bunu yerine getireceğiz" dedi.

ZARARI AZALTMA ÇALIŞMASI

Denizpark'ta kimsenin suçu olmasa bile kamunun ciddi miktarda zararı olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, "Bu proje yaklaşık 40 milyon TL'ye mal edilmiş. Şimdi ise yıkılması yönünde mahkeme kararı var. Biz hukuka inanan ve adaletin verdiği kararları uygulayan bir anlayışa sahibiz. Tespit komisyonumuz projeyle ilgili incelemelerini sürdürürken diğer taraftan da söz konusu alandaki eşyaları nerede değerlendirebiliriz diye araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Mersinlilerin daha fazla zarar etmemesi için orada bulunan su kaydırakları ve diğer eşyaları farklı bölgelerde değerlendirmek istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonluk tesis şimdi atıl halde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN