Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşbirliğiyle kazanan iki ülke halkı olacak

TURAB Genel Başkanı Emin Ucuz, Türkiye ile Tunus arasında yapılacak işbirliğinin iki ülke halkına barış ve kardeşlik adına önemli kazanımlar sağlayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 16.4.2015
İşbirliğiyle kazanan iki ülke halkı olacak
Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) tarafından davet edilen Tunus Ankara Büyükelçisi Mohamad Salah Tekaya'nın katılımıyla organize edilen Tunus Tanıtım Toplantısı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapıldı. TURAB Genel Başkanı Emin Ucuz, "Kuzey Afrika'nın barış ülkesi Tunus ile ülkemiz arasında ticaret hacminin geliştirilmesinden yararlanacak olan iki ülke halkıdır" dedi.

KARDEŞ ÜLKE TUNUS

Türkiye ile Tunus'un ikili ilişkilerinin, barış ve dostluk bağlarının gücüyle yüzyıllardan beri süregeldiğine işaret eden Ucuz, Tunus'un 3 asır boyunca Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı kaldığını anımsattı. Genel Başkan Emin Ucuz, dost ve kardeş ülke olarak tanımladığı Tunus'un Osmanlı ile olumlu ilişkiler kurduğunu ve 1956 yılında bağımsızlığını kazandığını kaydetti. Mersin iş dünyası olarak işbirliğine katkı sağlamak üzere tarihi bir sorumluluk hissettiklerinin altını çizen Ucuz, "Huzur, istikrar, barış ve demokrasinin gelişmesinde iş dünyasının rolü büyüktür. Bu konuda TURAB olarak ekonomik ve ticari ilişkilerdeki işbirliğinin önemine inanmaktayız. Ülkeler arası karşılıklı barış ve istikrarın yolu da ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesinden geçmektedir" diye konuştu.

EKONOMİSİ ÇOK BÜYÜK

Tunus Ankara Büyükelçisi Büyükelçisi Mohamad Salah Tekaya ise Mersin'in Türkiye adına en önemli kentlerinden birisi olduğuna dikkat çekti. Uluslararası Mersin Limanı'nı gezdiğini anlatan Tekaya, "Kentin devasa bir ekonomiye sahip olduğunun farkına vardım. MTSO ve TURAB, Türkiye'nin Arap ülkeleri ve Tunus ile işbirliğini geliştirmesi için gerekli katkıyı veriyor" dedi.

3 ÖNEMLİ İSİMLE BULUŞTULAR

TURAB Genel Başkanı Emin Ucuz ile birlikte Vali Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'yı da ziyaret eden Büyükelçi Tekaya, Çakacak, Tunçsu ve Çamsarı ile iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşbirliğiyle kazanan iki ülke halkı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN