Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeraltı suları ihracatı artıracak

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Yeraltı suları ihracatı artıracak
Kış ayları boyunca bolca yağan yağmurlar ihracatta artışı da beraberinde getirecek. Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Mahmut Arslan, Kuzey Yarım Küre'de yağışların özellikle yeraltı sularında ciddi yükselişe neden olduğunu, bu artışın da ürün rekoltesini yükselteceğini belirterek "Türkiye dünyaya en fazla un ihraç eden ülke. Yağışlarla beslenen toprak ve dolayısıyla buğdayda bol rekolte, bu ihracatı daha da artıracaktır" dedi.

DÜŞÜŞ VAR
Uluslararası borsaların iklimden kaynaklı bu gelişmeleri dikkatli takip ettiği için gerçekleştirdikleri satın alımlar ile buğday fiyatlarının yüzde 50 oranında düşüş kaydettiğini ifade eden Arslan "Birkaç ay önce 300 dolar civarında olan buğday fiyatları 200 dolar seviyesine indi. Özellikle Toprak Mahsulleri Ofisi bu yıl bol miktarda buğday ve tahıl geleceğini tahmin ettiğinden dolayı devletin ilgili birimleri de ellerindeki eski stokları, birkaç yıllık stratejik stokları şu anda yer açmak için ihracat yapan firmalara 200 dolar civarında satıyor" diye konuştu. Bu durumun uluslararası piyasalara uygun bir fiyat teşkil ettiğini kaydeden Arslan "Bu nedenle normalde ekmek fiyatlarının Ramazan ayında ve hatta şu anda düşmesi gerekiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi piyasaya çok güzel fiyatlar veriyor. Bizim geçtiğimiz fiyatlarla şu anda arasında 15-20 kuruş civarında bir gerileme var. Bu da ekmek fiyatlarının ve gıda fiyatlarının bir bölümünün Ramazan ayında artmayacağını, gelecek günlerin çok iyi olacağını gösteriyor" şeklinde konuştu.

"MISIRDA DA ARTIŞ OLUR"
Tarım açısından bereketli bir yıl beklediklerinin altını çizen Arslan söyle konuştu: Tarımdaki bereketin ihracata yansıması olumlu olacak. Fiyatlar düştüğü için, Türkiye özellikle ihracatta tüm dünyaya en fazla un ihraç eden ülke, o nedenle ihracatımız artacaktır. Buna bağlı olarak aynı zamanda ithalatımız da bu oranda artar. Tabi daha düşük oranlarda biz ithalat yapacağımız için daha çok un satacağız gibi görüyorum. Sadece un ve buğday ihracatı olarak değil, diğer bütün tarım ürünlerinde, özellikle mısırda artış olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeraltı suları ihracatı artıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN