Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir borç batağına saplandı

Giriş Tarihi: 21.4.2015
Büyükşehir borç batağına saplandı
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 faaliyet raporu meclisin Nisan ayı toplantısına damgasını vurdu. AK Parti Grup Sözcüsü Ozan Gülaçtı, Yeni Adana İmar A.Ş. ile Altın Koza'nın 2014 yılını zararla kapatmasını sert bir dille eleştirirken, CHP Grup Sözcüsü Ulaş Çetinkaya, 2014'te bin 542 adet doğrudan temin yapılmasına dikkat çekti. Gülaçtı ve Çetinkaya, Büyükşehir'in artan borç yükünü de gündeme getirerek, "Borç batağına saplanmış bir kurum nasıl hizmet üretecek" dedi.

BORÇLANMA VAR YATIRIM YOK

Faaliyet raporunun Başkan Hüseyin Sözlü'nün görevde bulunduğu 2014'ün son 9 ayını da kapsadığını anımsatan Ozan Gülaçtı, "Yatırım yapmak için bütçeye 250 milyon 865 bin lira ödenek konulmuş ancak sadece 102 milyon 234 bin liralık bölümü yapılmış. Yatırımın yüzde 59'u gerçekleşmemiştir. Kısa vadeli borçlar 103 milyon artmış, uzun vadeli borçlar 10 milyon artmış. Borçlanmış ve borçların 29 milyon lirası cari giderlere harcanmış, yatırımlara gitmemiş" diye konuştu.

1 MİLYAR 19 MİLYON LİRA

Büyükşehir'in borcuna dikkat çeken CHP'li Ulaş Çetinkaya, "Belediyenin borç yüküne baktığımızda hazine uzlaşma borcu 331 milyon, hazine ikraz (ödünç para) borcu 318 milyon, vadesi gelecek krediler 196 milyon, İller Bankası borcu 92 milyon, Vakıfbank borcu 81 milyon olmak üzere toplam 1 milyar 19 milyon liralık borç var. Bu borç yüküyle tasarruf yapmadan Adana'ya nasıl yatırım yapılacağı ve ulaşım, altyapı, kentleşme sorunlarının nasıl çözüleceği bilinmiyor" şeklinde konuştu.

DOĞRUDAN TEMİNE DİKKAT

Faaliyet raporunda en dikkat çeken konunun ise ihaleler olduğunu vurgulayan Çetinkaya, "54 adet açık, 10 adet pazarlık, yine 10 adet pazarlık, 18 adet istisnai ihalesi yapılırken, doğrudan temin ise bin 542 adettir. Bu kadar doğrudan temin neyin nesidir bilmiyoruz ama bunların bilinmesi gerekir" diye konuştu. Çetinkaya, faaliyet raporundaki verilere göre belediye bütçesinin yüzde 75'ini personel giderleri oluşturduğunu ifade ederek taşeron sayısının açıklanmasını istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir borç batağına saplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN