Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkisel yağlar biyodizel olacak

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Bitkisel yağlar biyodizel olacak
Kahramanmaraş merkez Dulkadiroğlu Belediyesi, çevre temizliği için, atık ambalaj, atık pil ve bayat ekmek toplama projelerinin ardından atık bitkisel yağlar için de çalışma başlattı. Belediyenin projesiyle ilçede bitkisel yağlar toplanarak biyodizel yapılacak.

ÇEVREYE ZARARI BÜYÜK
Belediye Başkanı Necati Okay, belediye binası önünde bitkisel atık yağ toplama makinesinin (BAYTOM) tanıtımında yaptığı konuşmada temiz ve çevreci bir ilçeyi ön plana çıkarmak için böyle bir proje hazırladıklarını dile getirdi. Okay, "Evsel atıkların toplanmasına çok önem veriyoruz. Çünkü elimizdeki verilere göre, 1 litre evsel atık yağı temizlemek için 1 milyon litre suya ihtiyaç var. 1 milyon litre suyu 1 litre yağ kirletiyor. Çok küçük miktardaki yağlar bile çevre çok büyük zararlar veriyor" dedi.

TEMİZLİK İŞLERİ

Projenin, Dulkadiroğlu ilçesinin temizliğine ve yeşil alanlarına katkı sağlayacağını kaydeden Başkan Necati Okay, "Toplanan bitkisel atık sıvı yağlar geri dönüşümle biodizel yakıta dönüştürülüyor. Bu kapsamda denetimler de belediyemiz zZbıta ve Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince yapılmakta. Hem bitkisel atık yağ üreticisi olan firmalar denetleniyor hem de firmaların uygulama konusunda görüş ve önerileri dinleniyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkisel yağlar biyodizel olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN