Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müteahhit cehennemi

Pozantı'da müteahhidin mevzuat ve plana aykırı yaptığı baca yüzünden çıkan yangında ölümden dönen aile, hukuk mücadelesine başladı

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Müteahhit cehennemi
Adana'nın Pozantı ilçesinde bir devlet okulunda çalışan muhasebe öğretmeni Abdülkadir Erdur (33) ile aynı okulda coğrafya öğretmeni olan eşi Aysu Erdur (32) ve oğulları İlteriş (2), Abdullah Celalettin Demirci İnşaat'tan (A.C. Demirci İnşaat) aldıkları evde, bir facianın kurbanı olmaktan son anda kurtuldu. Aile, mevzuata ve plana aykırı olarak, üstelik evin kirişleri kırılarak yapılan baca yüzünden çıkan yangında mucize eseri ölümden döndü. Erdur ailesi, müteahhit firma, Pozantı Belediyesi, yapı denetim firması ve proje şantiye şefi hakkında hukuk mücadelesi başlattı.

PAZAR SABAHI KABUSU

Abdülkadir Erdur, Demirci 2 Sitesi A Blok 3'üncü kattaki daireye, temel aşamasındayken 2012 yılında 90 bin lira ödedi. Aile, Eylül 2013'te eve yerleşti. Kısa süre sonra sitedeki binalarda çatlaklar, asansör boşluğuna su dolması, bacaların dumanı çekmemesi gibi sorunlar başladı. 66 daire bulunan sitede bacalardaki sızma nedeniyle 2 zehirlenme olayı, 1 yangın meydana geldi. Faciayı ise Erdur ailesi, soğuk hava nedeniyle soba-kaloriferin bulunduğu salonda yattıkları 11 Ocak 2015 Pazar günü yaşadı. Saat 06.30'da uyanan Abdülkadir Erdur, soba-kaloriferi yakıp yeniden yattı. 08.00'de eşi Aysu Erdur duman kokusuyla uyandı.

KAPIYI BİLE BULAMADILAR

Abdülkadir-Aysu Erdur, bayılan çocuklarıyla kaçmak istese de duman yüzünden kapıyı bulamadı. Balkona çıkan çiftin seslenmesiyle yardım etmek isteyen komşuları da merdiven boşluğundaki dumandan dolayı aileye ulaşamadı. Erdur ailesi yeniden eve girip el yordamıyla ana kapıyı bularak komşularına sığınmayı başardı. Abdülkadir Erdur, yangını söndürmek umuduyla kendi dairesine döndü. Baygınlık geçiren ve kendini balkona atan baba Erduran ile eşi ve oğlu, 112 ekiplerinin müdahalesiyle hayatta kaldı. Yangını söndüren itfaiye ekipleri, yangının salondaki soba bacasına ait olan ancak yatak odasında bulunan temizleme menholünden çıktığını belirledi.

KİRİŞ KIRIP DEMİR KESMİŞLER

Abdülkadir Erdur'un açtığı kusur tespit davası üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda da bacanın çapının olması gerekenden 7 cm dar olduğu, tekniğe, mevzuata ve plana uygun yapılmadığı kaydedildi. Raporda baca girişiyle aynı odada ve 70 cm yüksekte olması gereken menholün, başka bir odada 160 cm yükseklikte yapıldığı, baca için, binayı ayakta tutan statik kirişlerinin kırılıp demirlerin kesildiği belirtildi. Hukuk mücadelesini sürdüren Abdülkadir Erdur, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na şikayet ettim. İl Müdürlüğü eksikler için belediyeye, o da firmaya yazı yazmış. Ama hiçbir şey yapılmadı" dedi.

TAZMİNAT TALEBİ DE OLACAK
Ailenin avukatı Emre Gelibolu ise SABAH Güney'e yaptığı açıklamada, müteahhidin yangın çıkabileceğini bile bile eksik ve yanlış işlem yaptığını, bu yüzden bu olayda Ceza Kanunu'nun bilinçli taksir ya da olası kast hükümlerinin işletilmesi gerektiğini söyledi. Avukat Gelibolu, "Müteahhit, belediye, yapı denetim şirketi ve proje şantiye şefi için suç duyurumuzu yaptık. Sanıyorum deliller savcıya yeterince intikal ettirilmediğinden olayın ciddiyeti anlaşılamamış. Şimdi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü inceleme yapıyor. Rapora göre savcılık dava açıp açmayacağına karar verecek. Biz de ayrıca maddi ve manevi zararlar için tazminat davası açacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müteahhit cehennemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN