Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüşvet itirafı teknik takipte

İhale yolsuzluğunun baş aktörlerinden işadamı Erol Avgören, yardımcısıyla yaptığı bir telefon görüşmesinde belediye yetkililerini kastederek "Onlara para vermekten usandım artık" diyor

Giriş Tarihi: 2.5.2015
Rüşvet itirafı teknik takipte
Mersin Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerin yaptığı telefon görüşmelerinden, hakediş ve kontrol mühendislerine verilecek rüşvet paralarının görüşüldüğü ve sıkı pazarlıklar yapıldığı ortaya çıkıyor. Örgüt üyelerinin devreye girmesiyle hakedişlerde istenilen miktarın çıkmasının sağlandığı, her hakediş öncesinde yapılan gizli anlaşma gereği Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanları olan örgüt yönetici ve üyelerine paranın verildiği yine bu konuşmalardan anlaşılıyor.

"İMZALAMIYORSA ATTIRIRIM"
Rüşvet çarkının önemli isimleri olan işadamı Erol Avgören, oğlu Tolga Avgören, yardımcısı Bülent Pak ile rüşvet çemberine dahil olan isimlerin yaptığı görüşmelerde, hakedişi imzalamayan belediye personeli Ayhan Terban'ın görevden alınması için Erol Avgören'in devreye girdiği anlaşılıyor. 587 nolu tapede, Tolga Avgören'in konuyu babası Erol Avgören'e aktardığı, onun da bu olaydan sonra CHP'li eski başkan Macit Özcan ile görüşüp Terban'ı görevden aldıracağını belirttiği yer alıyor. 7 Aralık 2011 günü Bülent Pak ile Tolga Avgören'in yaptıkları (596 nolu tape) görüşmede, Bülent Pak, 5-10 bin TL parayı Ayhan Terban'a rüşvet olarak teklif etmek istiyor. Bülent Pak ile Pelda Özer arasında geçen konuşmada da (598 nolu tape) Ayhan Terban'ın hakedişi imzalamak için para talep ettiği ve Bülent Pak'ın da 10 bin lirayı Ayhan Terban'a verdiği ve bu sayede hakedişi imzaladığı anlaşılıyor. Tolga Avgören ile Bülent Pak'ın yaptıkları (603 nolu tape) görüşmeden de Ayhan Terban'a bu hak edişte verilen para haricinde 5 ve 3 bin daha verildiği ortaya çıkıyor.

7 Aralık 2011 günü Tolga Avgören ile Erol Avgören'in yaptıkları görüşme (587 nolu tape):
Tolga Avgören: E Bülent aradı mı seni Ayhan'la ilgili? Hu ne yapacağız onu?
Erol Avgören: Yapacağımız bir şey yok olum adam haklı. Abbas'a gittim konuştum, başka bir şey söyleme, al hakedişi dön geri ne diyecem. Ondan sonra 15-20 gün geçsin gider başkana söylerim, aldırırım onu ben Abbas'a söylerim. Şimdi birden bire aldırmak yanlış olur.
Erol Avgören ile Bülent Pak'ın yaptıkları görüşme (591 nolu tape):
Bülent Pak: Abi diyorki, benim diyor yapacak hiçbir şeyim yok diyor büyük patron (Macit Özcan), yani dedi görevden alıyım, dedim hemen al, dedi ki kolay mı onu yapmak dedi, mazeret ne dedi
Erol Avgören: Aynen doğru söylüyor, herkes bizim gibi, senin yapacağın tek şey, söyle de ki ya abi bence sen ayrıl de.
Bülent Pak: Şimdi gidip yalvaracam, valla yapacak başka bir şey yok
Erol Avgören: Hayır hayır sakın yalvarma ha. Bırak kalsın bir hakediş kalsın, yalvarmayın, niye yalvaracaksın?
Bülent Pak: Abi işte olmuyor. Neyse bi bakacam abi size bilgi verecem. En son oluyor ya da olmuyor diye bilgi verecem.
Bülent Pak: Şimdi beni çağırdı da gittim dedi ki yarın bir 25 bin lira lazım dedi ilçeye verilecekmiş.
Erol Avgören: Bence imzayı da tamamlamayın, anasının a… koysun, onlara para vermekten usandım artık.
Tolga Avgören ile Bülent Pak'ın yaptıkları görüşme (605 nolu tape):
Bülent Pak: Abbas bey şeyi çağırdı, Ayhan'ı çağırdı, Osman abiyle beraber gittiler. Artık içerde ne dediler ne demediler bilmiyorum, ha bu arada o sana söylediğim zarfı verdim (10 bin lira). Dedi ki eksik dedi. Dedim niye?
Tolga Avgören: Eksikmiş anasını avradını s…
Bülent Pak: Şey dedi ben Mesut babaya söyledim dedi tamamlayacaktı dedi. Dedim ne kadar, bu kez bu kaçıncı hak ediş? Dedi ki altıncı. Dedim ki sen baba al bunu, onun için de verecem dedim, ondan sonra tamam dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüşvet itirafı teknik takipte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN