Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adli Tıp Uzmanları Adana'da buluştu

Giriş Tarihi: 3.5.2015
Adli Tıp Uzmanları Adana'da buluştu

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Cinsel Suçlar Sempozyumu'na ev sahipliği yaptı. Büyük ilgi gören sempozyuma yabancı akademisyenler de ka

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Türkiye'nin ve dünyanın değişik yerlerinden adli tıp uzmanları ve araştırmacıları, 2 gün süren Cinsel Suçlar Sempozyumu'nda (Sexual Violence Investigation Symposium-SVI) bir araya getirdi. Mithat Özsan Amfisi'nde gerçekleşen sempozyumun açılışına, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik de katılarak konuşma yaptı.

FARKLI BİR KULVAR AÇILIYOR

Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Sağlık Bakanlığı olarak şiddetin her boyutunda çözümle ilgili katkı verdiklerini belirterek "Özellikle çocuk yaştaki insanlarımızın şiddetle ilgili süreçlerine daha öncelik vererek, çocuk izleme merkezleri yoluyla bu şiddete maruz kalan insanlarımızın tanılama süreçlerinde, tedavi süreçlerinde, adli mercilerde olan diyalog süreçlerinde farklı bir kulvar açıyoruz. Adli yargıyla işbirliği yaparak, onların daha fazla travmatize etmeden sorunların çözümüne, topluma kazandırılmalarında önemli adımlar atıyoruz" dedi.

BU BİR SAĞLIK PROBLEMİ

Uluslar arası Adli Tıp Akademisi Temsilcisi David Wells ise cinsel suçların sadece hukuki bir mesele olmadığını belirterek, "Bu, bir toplumsal mesele ve sağlık problemidir" dedi. ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da sempozyumun cinsel suçlarla ilgili araştırmalara büyük katkısı olacağını söyledi. ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Korkut Gülmen de sempozyumun akışı ve program hakkında katılımcılara bilgi verdi. Daha sonra, 2 gün boyunca gerçekleşen oturumlarda, adli tıp uzmanları ve araştırmacılar, cinsel suçlarla ilgili bilimsel gelişmeler hakkında sunumlar yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adli Tıp Uzmanları Adana'da buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN