Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'in GDO oyunu tutmadı

Mersin'de GDO'lu pirinç yakalandığı yalanının arkasından, Paralel örgütün Mersin'deki adamlarından Emniyet istihbaratta görevli polis İlyas Avcı çıktı. Avcı 400 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor

Giriş Tarihi: 5.5.2015
Paralel'in GDO oyunu tutmadı
Uzun süre Türkiye gündemini meşgul eden GDO oyununun arkasından da Paralel Yapı çıktı. Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mersin'deki en önemli isimlerinden biri olduğu iddia edilen İlyas Avcı'nın, hiçbir şekilde görevi ya da sorumluluğu olmadığı halde GDO raporu almak için İstanbul'da Dr. Mustafa Kolukırık'la bağlantı kurduğu ve düzmece bir rapor hazırlattığı ileri sürüldü. Mağdur şirketin avukatı Murat Altındere'nin şikâyetiyle hakkında dava açılan Kolukırık, "İlyas Avcı beni aradı. Bana Mersin'den pirinç numunesi gönderileceğini belirtip GDO analizini yapmamı istedi. Kısa bir süre sonra bu konuda rapor verdim" dedi.

"ONLAR BENİ BULDU"
Hakkında gerçeğe aykırı bilirkişilik suçlamasıyla dava açılan Dr. Mustafa Kolukırık, İTÜ MOBGAM laboratuarında gerçeğe aykırı olarak ve yetkisi olmadan bilirkişi raporu hazırlamasıyla ilgili eski polis İlyas Avcı'yı suçladı. Kendisinden GDO analizi yapıp yapılamayacağının sorulduğunu kaydeden Kolukırık, "Mersin Emniyet Müdürlüğü'nde görevli İlyas Avcı beni aradı. Boğaziçi Üniversitesi'nde olduğumu sanıyormuş. Boğaziçi Teknopark'ta bir şirket ortağı olduğumu söyledim. Ancak İTÜ'de GDO ile ilgili ar-ge çalışmaları yaptığımı, numuneleri buraya göndermesini, İTÜ'nün görevlendirmesi haline danışmanlık yapabileceğimi söyledim. Kısa süre sonra MOBGAM'ın görevlendirmesi üzerine görevimi yaptım" diye konuştu.

RAPOR HATALARLA DOLU

Düzmece analiz raporunun ardından kendilerine gönderilen ihtar yazısı üzerine harekete geçen İTÜ Rektörlüğü, Dr. Kolukırık'ın üniversiteyle bir bağı olmadığını, görevlendirmenin de MOBGAM Müdürü Alper Tunga Akarsubaşı tarafından şifahen yapıldığını belirledi. Analiz raporlarının hatalarla dolu olduğunu ve bilimsel gerçeklerin çarpıtıldığını belirleyen İTÜ Rektörlüğü, kendi yaptığı analizde, pirinç numunelerinde GDO olmadığını tespit etti. İlk raporun hazırlanma biçimi ve İTÜ'nün sonradan yaptığı açıklama ile maskesi düşen İlyas Avcı'nın, Paralel Yapı adına hedef aldığı şirketi yıpratmak için hareket ettiği anlaşıldı.

HİÇBİR YETKİSİ YOK
İTÜ'ye gönderdiği ihtar yazısının ardından gerçeği ortaya çıkararak Paralel oyunu bozan avukat Murat Altındere şunları söyledi: GDO operasyonu Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mersin Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından yürütülüyordu. Paralel Yapı'nın emniyet istihbarat şubesindeki polis müdürü olan İlyas Avcı'nın, bu olayı organize etmesi ve hiçbir yetkisi olamadığı halde bu süreçte yasaya ve gerçeğe aykırı raporlar tanzim ettirmiş olması, Paralel Yapı'nın buradaki bağlantısını ortaya koymuştur. Çünkü Paralel Yapı bir örgütsel ve stratejik karar olarak GDO algısını topluma yayıp hükümeti yıpratma ve devirme politikasına yardımcı olmaya çalışmıştır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'in GDO oyunu tutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN