Üniversitede Tulpar heyecanı

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Üniversitede Tulpar heyecanı
Çukurova Üniversiteli (ÇÜ) öğrenciler, bir ilke daha imza attı. Makine, Elektronik ve Endüstri mühendislikleri bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler insansız hava aracı imal etti. Öğrenciler, Türk mitolojisinde geçen uçan at TULPAR'ın adını verdikleri uçakla, 8-10 Mayıs tarihlerinde İstanbul Hazarfen Havaalanı'nda yapılacak olan, Hava Harp Okulu ve TÜBİTAK işbirliği ile düzenlenen uluslararası Future Flight Design (FFD) 2015 yarışmasına katılacak.

8 AY ÇALIŞTILAR
TULPAR ismini, Türk mitolojisindeki uçan attan esinlenerek alan ve 21 öğrenciden oluşan grup, kargo tipi tek pervaneli uçak için 8 ay çalıştı. İnsansız hava aracı ile ilgili bilgi veren grup lideri Tarık Adsız, "FFD 2015 uluslararası yarışmasına katılmayı düşünüp, bir takım kurmaya karar verdik. FFD 2015 yarışması, Hava Kuvvetleri'nin düzenlediği uluslararası bir yarışma. Bu yarışmaya, üniversitemizi tanıtmak ve kendimizi geliştirmek adına katıldık" dedi.

KARGO KAPASİTESİ

Adsız uçakla ilgili şu bilgileri verdi: Uçağımız, kargo uçağı tipinde olup, ana gemi görevi görmektedir. Uçağımızın görevi, içindeki MAV'ları, yani A4 kağıdı boyutundaki planör uçakları taşıyıp, güvenli bir şekilde istenilen bölgelerde ana uçaktan bırakmaktır. İtişini 2 palli bir elektrik motoru ile sağlamaktadır. Kanat genişliğini ise 1,8 metre olarak tasarladık. Uçağımız, yüksüz olarak 5 kilo ağırlığındadır. Kargo kapasitesi 2 kilo olup, içine 12 MAV sığabilmektedir. Seyir halindeki hızı 100 km/saattir. Hedefimiz yarışmada birinci olarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversitede Tulpar heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN