Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Neo-Nazi cinayeti hâlâ aydınlanmadı

Almanya'da Neo-Nazi örgütünün 2006'da katlettiği Kahramanmaraşlı büfeci Mehmet Kubaşık'ın katil ya da katilleri 9 yıldır bulunamadı

Giriş Tarihi: 20.5.2015
Neo-Nazi cinayeti hâlâ aydınlanmadı
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi Hanovası köyünden 1991 yılında Almanya'ya iltica eden ve 2006 yılında Alman Neo-Nazi terör örgütü üyelerince öldürülen Mehmet Kubaşık'ın geride bıraktığı eşi ve üç çocuğu, olayın hâlâ aydınlatılmamış olmasına tepkili. 1991 yılında eşi Elif ve kızı Gamze'yi de yanına alan Mehmet Kubaşık, Almanya'ya yerleşti. Dortmund şehrinde oğulları Ergun ve Mert dünyaya geldi. Birçok işte ağır şartlarda çalışan Mehmet Kubaşık, birkaç yıl sonra işletmeciliğini yaptığı bir büfe açtı. Kubaşık, 4 Nisan 2006 tarihinde Neo-Nazi terör örgütü üyelerince öldürüldü.

DOSYALAR KAYBOLUYOR

Geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Dortmund'daki vatandaş buluşmasında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan bir heyet ve gazeteciler Alman Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) hareketi teröristlerince katledilen Mehmet Kubaşık'ın ailesini ziyaret etti. Mehmet Kubaşık'ın eşi Elif Kubaşık, eşinin davasıyla ilgili 'NSU davasından umutlu musunuz ?' sorusuna, "Keşke umutlu olabilseydim. Mahkeme başlıyor ama nedense dosyalar kayboluyor. Avukatlara bile dosyaları vermiyor. Merkel bize söz verdi ama hiçbir şey yok ortada" yanıtını verdi.

DAVUTOĞLU İLGİLENDİ

Elif Kubaşık, Türkiye bu olayın ardından yanlarında olduğu için cesaretlerinin yerine geldiğini belirterek, "Yoksa başbakan kendimizi çok yalnız hissedecektik. Davutoğlu Dışişleri Bakanı iken bizzat bizimle ilgilendi. Sağ olsun Konsolosluğumuz, Yurtdışı Türkler Başkanlığı her zaman bizim yanımızda. Bizleri hiç yalnız bırakmadılar. 1991 yılında Türkiye atmosferinde Almanya'ya iltica etmiştik, bugün ise devlet daha farklı bir yaklaşımla hangi vatandaşı olursa olsun az ya da çok bizzat ilgileniyor" dedi.

TOPLAM 9 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
Mehmet Kubaşık, 2000- 2006 yıllarında Alman kamuoyunda 'dönerci cinayetleri' şeklinde lanse edilen cinayetlerde öldürülen toplam 8 Türk ve 1 Yunan kurbandan biri oldu. Alman devleti ve medyası uzun yıllar bu cinayetleri ısrarla 'uyuşturucu kaçakçılığına' bağladı ancak 2011 yılında bu cinayetleri Neo-Nazi terör örgütünün işlediği ve örgütün Alman istihbarat örgütüyle yakın ilişki içerisinde olduğu ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neo-Nazi cinayeti hâlâ aydınlanmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN