Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çifte cinayete iyi hal ve tahrik indirimi

Adana'da silahlı gruplar arasında çıkan çatışmada 2 kişinin öldürülmesi, 1 kişinin de yaralanması suçundan yargılanan 2 tutuklu sanığın cezasıyla ilgili haksız tahrik indirimi uygulandı

Giriş Tarihi: 21.5.2015
Çifte cinayete iyi hal ve tahrik indirimi
Adana'da aralarında husumet bulunan gruplar arasında çıkan silahlı çatışmada 2 kişinin öldürülmesi, 1 kişinin de yaralanması olayı ile ilgili "Kasten öldürme, yaralama ve ruhsatsız silah bulundurma" suçundan yargılanan 2'si tutuklu, 5 sanığın davası sonuçlandı. Mahkeme heyetinin haksız tahrik ve iyi hal indirimi uyguladığı 39 yaşındaki Fırat Bora 24 yıl, 30 yaşındaki Süleyman Sarı ise 14 yıl hapisle cezalandırıldı.

SİLAHLI ÇATIŞMA, 2 ÖLÜ

Silahlı çatışma 30 Haziran 2012 günü 19 Mayıs Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre aralarında husumet bulunan Zorap Süleyman, Fırat Bora, Ahmet Nair, Murat Bora, Mithat Sarı, Metin Sarı, Süleyman Sarı arasında kavga çıktı. Kavga silahlı çatışmaya dönüştü. Olayda Ahmet Nair (30) ve Zorap Süleyman (30) hayatını kaybederken Cuvan Kurum yaralandı. 5 sanık hakkında dava açıldı.

'SİLAH SIKMADIM'
Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıklar suçlamayı kabul etmedi. Tutuklu Süleyman Sarı, "Olayda Zigana marka silahı kullanan ölen Zorap'tır. Çatışmadan sonra yanına gittim. Silahı bana verdi. Ben silahı sıkmadım. Silahı ben ya da Metin kullandıysa Zorap'ın elinde neden barut izi çıktı? Ahmet'i ben öldürmedim. Suçsuzum" dedi.

KABUL ETMEDİLER

Tutuklu Fırat Bora, ölen Ahmet Nair'in eniştesi, Zorap Süleyman'ın ise bacanağı olduğunu belirterek, "Silahlı çatışmada yoktum. Orada olsam olayı engellerdim. Yapsam itiraf ederdim. Benim tek hatam hastanenin orada olmam" dedi. Tutuksuz yargılanan Murat Bora, Metin ve Mithat Sarı, iddiaların doğru olmadığını belirterek, beraatlerini istedi.

TAHRİK ALTINDA

Mahkeme kararında, kavgayı kimin başlattığının belli olmamasının sanıklar lehine değerlendirildiği belirterek "Süleyman ve Fırat'ın olay sırasında eylemlerini tahrik altında gerçekleştirdiği mahkememizce kabul görmüştür" denildi. Haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanan sanıklardan Fırat Bora, "öldürme, yaralama ve ruhsatsız silah" suçundan 24 yıl, Süleyman Sarı ise "Öldürme ve ruhsatsız silah" suçundan 14 yıla mahkum edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çifte cinayete iyi hal ve tahrik indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN