Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalyan akademisyenler Misis projesi için Adana'ya geldi

Giriş Tarihi: 21.5.2015
İtalyan akademisyenler Misis projesi için Adana'ya geldi
Yüreğir Belediyesi'nin 'Ölümsüzlük Şehri Misis' projesi, kapsamlı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantıya İtalya'nın Pisa Üniversitesi'nden profesörler Marco Guidi (Rektör), Simone Colvavini, Letizia Gvalandi, Fulvia Donati, Anna Lucia Dagatha (Kazı Başkanı), Giovanni Salmeri, Roma Üniversitesi'nden Dr. Sara de Angelis ve Dr. Daniele Putorti ile Pisa Belediyesi temsilcileri katıldı. Toplantıda Çukurova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Harun Arukan ile Doç. Dr. Necdet Sakarya, 9 Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Recai Tekoğlu, bölge ve il müdürleri yer aldı.

ÇELİKCAN BİLGİLENDİRDİ
Adana ve çevresini gezen İtalya bilim heyeti ÇÜ Rektörü Prof. Doç. Dr. Mustafa Kibar tarafından konuk edildi. Üniversitenin tanıtımının yapıldığı toplantıda, daha önce İtalya'da imzalanan protokol çerçevesinde işbirliğinin genişletilmesi görüşmeleri yapıldı. Misis'te devam eden kazı çalışmalarını ve bölgede bulunan tarihi yerleri gezen heyet, Misis Çukobirlik Binası'ndaki toplantıya geçti. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan kazılarla ve bölgeyle ilgili genel bilgiler verdi.

MİSİS KURTARILIYOR

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan Misis'in 2009'da Yüreğir'e katıldığını belirterek "Misis 10 bin yıllık tarihe ev sahipliği yapmış önemli bir kenttir. Günümüzde gözlemlenen mozaikler, antik taş köprü, surlar, su kemerleri, stadyum, tiyatro, hamam, kaya mezarları ve geçitli yakasında bulunan kervansaray kentin önemli eserleridir. 2011 yılında aldığımız izinlerle, 2012 yılında kazılara başlanmıştır. Kazılarda değişik dönemlere ait çok önemli eserler ortaya çıkmıştır. Amacımız bu antik kenti Dünya Kültürel Mirası'na kazandırmaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalyan akademisyenler Misis projesi için Adana'ya geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN