Mado'nun büyük orkide başarısı

Giriş Tarihi: 22.5.2015
Mado'nun büyük orkide başarısı

Dondurma devi Mado'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur'un 10 yıl önce başlattığı çalışma kapsamında ilk kez bahçede yetiştirilen orkidelerin yumrularının hasadı yapıldı

Kahramanmaraş dondurmasına lezzetini veren salebin kaynağı yabani orkideler, dondurma ustası Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur'un 10 yıl önce başlattığı çalışma kapsamında ilk kez bahçede yetiştirilerek, yumrularının hasadı yapıldı. Kanbur, "Oluşturduğumuz bahçemizde şu anda bir orkideden 5-6 yumru alıyoruz. Geldiğimiz nokta bizleri umutlandırdı. İnşallah daha büyük bahçelerde daha fazla orkide üreteceğiz" dedi. Mehmet Kanbur, 10 yıl önce, Maraş dondurmasının vazgeçilmezi olan orkidenin doğadaki varlığını korumak ve ekonomiye kazandırmak amacıyla çalışmalara başladı. Firmasında konuyla ilgili Ar-Ge birimi oluşturan Kanbur, bazı üniversitelerle işbirliği yaparak, Türkoğlu ilçesindeki çiftliğinde yaklaşık 5 dönüm alanda orkide bahçesi kurdu. Deneme ekimlerine başlayan Kanbur, 3'üncü yılın sonunda başarılı sonuç aldı ve orkide yumrusu hasadına başladı.

BİR BİTKİDEN 5-6 YUMRU
Kanbur, doğadaki orkidenin sadece tek yumru verdiğini belirtti. Kanbur, "Oluşturduğumuz bahçede ise şu anda bir orkideden 5-6 yumru alıyoruz. Geldiğimiz nokta bizleri umutlandırdı. İnşallah daha büyük bahçelerde daha fazla orkide üreteceğiz" dedi. Çalışmaların karşılığını almaya başladıklarını vurgulayan Kanbur, orkideyi dondurma ve içecek sektöründe kullanmanın yanı sıra yurt dışına pazarlamayı da düşündüklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mado'nun büyük orkide başarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN