Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li belediyeden faciaya davetiye

Giriş Tarihi: 29.5.2015
CHP'li belediyeden faciaya davetiye
Adana'da Ziya paşa Bulvarı ile Ramazanoğlu Caddesi'nin birleştiği kavşakta riskli ilan edildiği için yıllardır kullanılmayan binanın zemin katı CHP Adana Milletvekili Adayı Elif Doğan Türkmen tarafından seçim bürosu olarak kullanılıyor. 2 ay öncesine kadar binanın yıkılması ve tahliye edilmesi için yazışmalar yapan CHP'li Seyhan Belediyesi, binanın CHP'li milletvekili adayı tarafından kiralanmasıyla işin peşini bıraktı. Belediye Başkanı Zeydan Karalar, yıkımı için uğraştığı binadaki seçim bürosunun açılışına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi ile birlikte katıldı.

EN ESKİ BİNALARDANDI

Yapımı 1962'de tamamlanan ve Ziyapaşa Bulvarı'ndaki en eski yapılar arasında yer alan Doktorlar Sitesi'nin 1998 yılında yaşanan deprem sonrasında yıkılma tehlikesi ortaya çıkınca mülk sahipleri 2004 yılından itibaren binayı boşaltmaya başladı. 18 Haziran 2014 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan inceleme sonucunda binanın riskli olduğu ve tahliye edilerek yıkılması gerekti��ine karar verildi. Bakanlığın kararı üzerine Seyhan Belediyesi yasal prosedürü uygulayarak mülk sahiplerine tahliye ve yıkım kararını iletti. Belediye bu konuda birçok kez yazışma yaptı. Bina yıllardır kullanılmadığı halde mülk sahiplerinden Berat Selin Gündoğdu, yürütmenin durdurulması amacıyla Adana 2'nci İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme yapılan başvuruyu reddedince Seyhan Belediyesi 9 Mart 2015'te bir kez daha tebligat yaparak binanın 30 gün içinde boşaltılmasını ve en kısa sürerde yıkılmasını talep etti. Gündoğdu ailesi tebligatı almayıp, binanın zemin katını önce CHP Adana milletvekili aday adayı Hasan Arslan'a kiraladı. Arslan, önseçimde başarılı olamayınca seçim bürosuna bu kez avukat Elif Doğan Türkmen yerleşti.

YASAL PROSEDÜR

Seyhan Belediyesi'nin, Gündoğdu ailesine ikinci tebligatla verdiği süre 22 Mayıs itibariyle sona erdi. Prosedüre göre Seyhan Belediyesi'nin 3 gün içinde durumu Seyhan Kaymakamlığı'na bildirmesi ve zaman geçirmeden CHP'nin seçim bürosu olarak kullandığı binayı tahliye edip mülk sahiplerinin gerçekleştirmediği yıkım için harekete geçmesi gerekiyor. Ancak, söz konusu binanın CHP Adana 1'inci sıra milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen'in seçim bürosu olarak kullanılması Seyhan Belediyesi'nin yasal süreci geciktirmesine neden olduğu iddia ediliyor.

SELVİ KILIÇDAROĞLU AÇTI
Seçim bürosunun açılışı 12 Nisan'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı bir törenle yapılmıştı. Açılışa binanın riskli olduğu için tahliye edilmesi ve yıkılmasını isteyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve bunun için gerekli yazışmaları yapan dönemin Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Adana milletvekili adayı Aydın Uslupehlivanda katılmıştı. Binanın riskli olduğunu bilen Karalar ve Uslupehlivan, kendilerinin ve yüzlerce kişinin hayatını tehlikeye atmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li belediyeden faciaya davetiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN