Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerilim aktörleri

Giriş Tarihi: 29.5.2015
Gerilim aktörleri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün yapacağı Adana ziyareti, günler öncesinde tansiyonu yükselten açıklamalarla gölgelenmeye çalışıldı. Aydın Doğan'ın CNN Türk'ü, Doğu Perinçek'in Ulusal Kanal'ı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkla buluşmasını provoke etmek için elinden geleni yaptı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de ortamı geren tweetlerle provokasyona destek verdi.

İLKİ SÖZLÜ'DEN
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, birkaç gün önce "Sayın Cumhurbaşkanı seçimden sonra gelsin. Kendisini Adana sıcaklığı ile karşılarız. Seçimden önce gelmesi tarafsızlığına gölge düşürür" şeklinde bir açıklama yaptı. Sözlü'nün bu sözleri kentte havanın elektriklenmesine neden oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan sert açıklamalarla Sözlü'yü eleştirerek, "Haddi bil, Cumhurbaşkanımızın ne zaman geleceğine sen mi karar vereceksin?" dedi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e ait olduğu bilinen Ulusal Kanal'daki Ceviz Kabuğu programı da bu hafta Adana'ya taşındı. Cevizoğlu'nun Adana'dan yaptığı canlı yayınla provokasyona zemin hazırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan'a ve Adana Valisi Mustafa Büyük'e hakaret dolu sözleri büyük tepki çekti. Cevizoğlu'nun YSK'nın kararını hiçe sayan bir tavır sergilediğini öne sürenler, "Adana'ya gelip canlı yayın yaparak gerilimi yükseltmek istiyor" dediler.

HAVAYI İYİCE GERDİ

Aydın Doğan'ın kanalı CNN TÜRK'ün de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halkla buluşmasından bir gün önce canlı yayın için Adana'yı seçmesinin tesadüf olmadığını söyleyen yetkililer Gezi'nin yıldönümünde provokasyon çıkarmak isteyenlere fırsat tanınmayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı'nın 'Halkla Buluşması'nı engellemek için Gezi'cilerin de sahneye çıkabileceğini düşünen yetkililer çevre illerden Adana'ya polis takviyesi yaptı, TOMA sayısı da artırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerilim aktörleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN