Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okulu bırakan kızların 'kırılma noktası' bulunacak

Giriş Tarihi: 30.5.2015
Okulu bırakan kızların 'kırılma noktası' bulunacak
Türkiye'de alanında kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu olan Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD), eğitim hayatından kopan kız çocuklarının okulu bırakmalarındaki kırılma noktalarını 'neden' ve 'ne zaman' soruları etrafında araştıracak. İŞKAD Başkanı Belgin Özçelik, ilgili tüm kişilerle görüşüp ulaşacakları sonuçlardan yola çıkarak, kızların eğitimden kopmamalarını sağlayacak çözümler için ipucu elde edileceğini söyledi.

SÜREÇ İYİ ANALİZ EDİLECEK

Proje için, okulu bırakan kız öğrencilerin sayısının yüksek olduğu bölgelerden bir pilot okul belirleyeceklerini kaydeden Özçelik, öğrenciler, ayrılmış öğrenciler, aileleri, öğretmenler ve okul yöneticileriyle, hatta muhtarlarla görüşeceklerini anlattı. Özçelik, "Amacımız, kız çocuklarının okulu bırakma süreçlerini iyi analiz etmek. Çünkü sadece sosyal ya da sadece ekonomik nedenlerle bırakmıyorlar. Bunun, birbiriyle ilişkili birçok nedeni var. Bu nedenleri ve ilişkileri ortaya koyarsak, çözüm için çok daha sağlıklı projeler üretilir" diye konuştu. Özçelik, proje kapsamında başarılı olmuş kadınları okullara götürüp kız öğrencilere örnek olmalarını sağlayacaklarını söyledi.

PROJELERE DEVAM
İŞKAD'ın önceki Başkanı Elif Doğan Türkmen'in milletvekili adayı olmasıyla Yönetim Kurulu içinden seçilerek eylüldeki genel kurula kadar Başkan seçilen Özçelik, ağırlıklı olarak gençler, kadınlar ve çocuklara yönelik projelere devam edeceklerini söyledi. Şu anda 'Geleceğe Güvenle Bakıyorum' projesini yürüttüklerini kaydeden Özçelik, bu çalışmada üniversite öğrencilerinin geleceklerine yönelik kaygılarının ne olduğunun 'odak toplantıları' ile araştırıldığını söyledi. Özçelik, "Amacımız, gençlerin istihdamındaki sorunlara çözüm üretebilmek için veri elde etmek" dedi.

ADANA KADINI CESUR
İŞKAD'ın 1999'da 44 kadın tarafından kurulduğunu belirten Belgin Özçelik şöyle devam etti: Derneğimiz, kendi alanında Türkiye'de kurulmuş ilk sivil toplum kuruluşu. Bu, Adanalı kadınların ne kadar girişimci ruhlu ve cesur olduğunu gösteriyor. Şu anda 90 üyemiz var. İŞKUR ve KOSGEB'le proje ve eğitimler yürütüyoruz. Birçok sivil toplum kuruluşu, yerel yönetimler ve odalarla işbirliği yürütüyoruz. Bu işbirliklerini sürdüreceğiz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okulu bırakan kızların 'kırılma noktası' bulunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN