Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay buğdayında sevindiren rekolte

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Hatay buğdayında sevindiren rekolte
Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıktan dolayı buğdaydan istediği verimi alamayan Hatay çiftçisinin yüzünü bu yıl bol yağışlardan dolayı yüzde 30 ila yüzde 40 arasında artan buğday rekoltesi güldürdü. Hububat tarımının başta Amik Ovası olmak üzere hemen belde ve köylerde yapıldığı Hatay'da bu yıl 750 bin dekarlık alanda buğday üretimi gerçekleşti. Rekolte beklentisi ise 375 bin ton.

UZMANLAR ARAZİDE

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Hatay'da buğday hasadının 1 hafta önce başladığını belirterek, "Buğday hasadımız devam ediyor. Biz de hasat esnasında gerekli kontrolleri yapıyoruz. Buğdayda dane kaybının önlenmesi, ehliyetli biçer döver operatörleri tarafından hasadın gerçekleşmesi maksadı ile ekiplerimizce gerekli kontrolleri sahada yapmaktayız" dedi.

GEÇEN YIL ÇOK KÖTÜYDÜ

Buğday üreticisi Fahrettin Aydın'da geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıktan dolayı buğdayların çok zayıf yetiştiğini bu yüzden tarlalara biçer döverlerin dahi geremediğini belirterek, "Geçen sene her dekardan 200 ile 500 kilo arasında rekolte elde ettik. Ama bu yıl 550 ile 750 arasında yüksek bir rekolte bekliyoruz. Bu senenin yağışlı geçmesi nedeni ile rekolte oldukça yüksek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay buğdayında sevindiren rekolte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN