Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana kaçak suda elektriği solladı

Giriş Tarihi: 2.6.2015
Adana kaçak suda elektriği solladı
Adana'da kayıp ve kaçak su miktarının 55 milyon 607 bin metreküp olduğu ve yüzde 41.34 olarak açıklanan kayıp- kaçak su oranının maddi karşılığının yaklaşık 75 milyon olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, 2013 verilerine bakıldığında ASKİ'nin bu konuda ilerleme sağlamadığını anlaşıldığını söyledi. Ozan Gülaçtı, "Kayıp kaçak oranını azaltmak amacıyla çalışmalarımızı etkinleştirmeliyiz" dedi.

KAÇAK SU ÇALIŞMASI ZAYIF

2014 yılı baz alındığında Çatalan'dan 137 milyon 836 bin metreküp su pompalandığını anlatan Ozan Gülaçtı, "Bununda 82 milyon 228 bin metreküpünü faturaya bağlamış. Geriye kalan 55 milyon 607 bin metreküpü ise kayıp. Bu yüzde 40.34'e tekabül ediliyor. 2013'e baktığımızda kayıp kaçak oranı yüzde 41.13. Yani bu rakamlara baktığımızda 2014 yılında kaçaklara ilişkin bir geliştirme yapamamışız, bir ilerleme sağlayamamışız" şeklinde konuştu.

75 MİLYON

Kayıpkaçak suyun parasal değerinin yaklaşık 75 milyon lira olduğuna dikkat çeken Gülaçtı, bu oranı azaltmak amacıyla çalışmaların etkinleştirmesi ve eskiyen, patlak boruların yenilemesi gerektiğini söyledi. ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar ise "Kayıp kaçak rakamları gerçekten çok yüksek. Fakat bu rakamlar sadece Adana'nın değil Türkiye'nin de ortalaması olarak da algılanmalı. Bizim amacımız bu rakamı aşağıya çekmek. Yaptığımız çalışmalardan sonra önemli mesafeler kat ettik" dedi. Halil BİLEK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana kaçak suda elektriği solladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN