Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsizliğin ilacı hizmet sektörü

AK Parti Adana milletvekili Necdet Ünüvar, Adana Ticaret Odası'nın organize ettiği "Hizmet Sektörü Çalıştayı" kapsamında eğitim sektörü temsilcileriyle bir araya geldi

Giriş Tarihi: 2.6.2015
İşsizliğin ilacı hizmet sektörü
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, istihdam kaynağı olan hizmet sektörünün, aynı zamanda cari açığı kapatma noktasında da çok önemli bir ilaç olabileceğini söyledi. Ünüvar, Adana Ticaret Odası'nın (ATO) organize ettiği "Hizmet Sektörü Çalıştayı" kapsamında eğitim sektörü temsilcileriyle buluştu.

HİZMET İHRACATI

Türkiye'nin 2014 yılında 157 milyar dolar ihracatı yanında, 50 milyar dolar hizmet ihracatı olduğunu belirten Ünüvar, "Bir ürünü ihraç ettiğiniz zaman, onu bir yerden bir yere taşıyorsunuz. Halbuki hizmet ihracatında insanlar bizzat sizin ayağınıza geliyor. Bir hizmet veriyorsunuz, onların finansman kurumlarıyla bir akdiniz oluyor ve o akit doğrultusunda insanlar size bir bedel ödüyorlar" dedi.

ADANA İÇİN FIRSAT

Hizmet sektörünün çok önemli olduğunu vurgulayan Necdet Ünüvar, " Hizmet sektörü 50 milyar dolar ciroya ulaşmış durumda. Ama biz o kalemi hala çok konuşmuyoruz. Hizmet sektörünün, 2014 yılı itibariyle istihdamın yüzde 50'sinin oluşturduğunu ve bunun Adana için çok önemli bir fırsat olduğunu ifade etmemiz lazım" diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİ
Adana'nın, Ortadoğu'nun da çok önemli bir çekim merkezi olduğunu belirten Ünüvar, "İnsanlar sağlık turizmi amacıyla burayı kullanacaklar. Sağlık turizmi alanı da işlevsel hale geldiği zaman şehir hastanesiyle yeni bir hareket başlayacak. İnsanlar bir yandan buradan aldıkları hizmetin karşılığında binlerce dolar ödeyecekler, ama öte yandan başka sektörleri tetikleyecek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizliğin ilacı hizmet sektörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN