Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'in suyu Düzbağ'dan gelecek

Giriş Tarihi: 3.6.2015
Gaziantep'in suyu Düzbağ'dan gelecek
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Düzbağ Barajı'ndan su getirerek Gaziantep'in daha kaliteli ve ucuz suya kavuşmasını sağlayacaklarını söyledi. Kentin içme suyunun önemli bir bölümünün Kahramanmaraş'tan getirildiğini anımsatan Şahin, uzak mesafe nedeniyle maliyetin arttığını, bunu düşürmek için alternatifler geliştirdiklerini açıkladı.

MALİYET DÜŞECEK
Şehrin içme suyu ihtiyacının yüzde 73'ünün 52 kilometre mesafedeki Kartalkaya Barajı'ndan, yüzde 21'inin 42 kilometre mesafedeki Mizmilli kuyularından yüksek enerji bedelleri ödenerek karşılandığını vurgulayan Şahin, "2050 yılı içme suyu planlamamızda temel ilkemiz minimum enerji maliyetiyle daha kaliteli içme suyu temin etmek ve bunu kesintisiz bir şekilde sağlamaktır" dedi.

FİYATLAR DÜŞEBİLİR

Projenin ilk aşamasında yaklaşık 110 kilometre isale hattı döşeneceğini söyleyen Şahin, "Regülatör devreye alındığında enerji masrafımız yüzde 25 civarına düşecektir. İkinci aşamada DSİ Düzbağ Barajı ile şehrimize cazibeli kesintisiz su temin etmiş olacağız. Proje tamamlandığında Gaziantepliler hem kaliteli su içecek hem de su fiyatlarında iyileştirme söz konusu olacaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in suyu Düzbağ'dan gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN