Bir bilseler CHP'nin önünden geçmezler

27 Mayıs döneminde adliye memuru olan 83 yaşındaki Kerim Şimşek, darbe döneminde CHP'nin tavrını anlatırken "Bugünün gençleri o yılları bilse CHP'nin önünden bile geçmez" dedi

Giriş Tarihi: 5.6.2015
Bir bilseler CHP'nin önünden geçmezler
Adana'da bir hukuk bürosunda çalışan emekli icra müdür yardımcısı 83 yaşındaki Kerim Şimşek, 27 Mayıs darbesi döneminde Tufanbeyli Adliyesi'nde katiplik yaparken 9 Temmuz 1961 anayasa referandumunda yaşadıklarını SABAH Güney'e anlattı. Şimşek, oy kullanımı sürerken bir üsteğmenin sandıkları boşaltarak, yanında getirdiği ve hepsinde 'Evet' yazılı zarfları koyduğunu söyledi. Başbakan Adnan Menderes ile bakanlar Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu'nun idam edildiği darbeyi CHP'lilerin davul zurnalarla karşıladığını, askeri yönetime güvenip adalete bile müdahale etmeye çalıştığını belirten Şimşek, "Gençler o yılları bilse, CHP'nin önünden bile geçmez" dedi.

"KORKUDAN SESİMİZİ ÇIKARAMADIK"
Memuriyetten 1976'da ayrılıp 1981'de SSK'dan emekli olduktan sonra avukatların yanında çalışmaya başladığını belirten Şimşek, darbeyle ilgili anılarını paylaşırken oy pusulası değişimini şöyle aktardı: "O zamanki adı Mağara olan Tufanbeyli'de tek sandık vardı ve ben sandık başkanıydım. Seçmen sayısı bin 851'di. Saat 16.00 sıralarında askeri jeep ile bir üsteğmen ve 4 er geldi. Üsteğmen 'Kaç seçmenin var?' dedi. Ben de söyledim. Askerlere 'bin 851 pusula getirin' dedi. Bizim sandığı boşalttı. Yerine bin 851 tane, hepsinde de 'Evet' oyu basılmış oy pusulalarını koydu. 'Bunları sayacaksınız' deyip gitti. Askeri yönetim baskısı yüzünden ben ve öğretmenler ses çıkaramadık." Kerim Şimşek, üsteğmenin sandığa kendi getirdiği pusulaları koymasıyla bütün Tufanbeyli'nin seçime katılıp istisnasız 'kabul' oyu vermiş gibi kayda girdiğini belirtti. Şimşek, "Ertesi gün, Demokrat Parti (DP) İlçe Başkanı Hüseyin Köse geldi, çay ikram etmek istedim 'Sizin çayınız içilmez. Bütün ilçenin oyunu beyaz (Evet) yaptınız, fakat benim attığım kırmızı (Hayır) oyu nasıl beyaz yaptınız' dedi. Ben de 'Kaymakama (Cuntanın atadığı binbaşı) sor' dedim. Sonra o başkanla çok samimi olduk" diye konuştu. Şimşek, 'Hayır' oyunun fazla çıktığı köylerde jandarmaların muhtarları tekmelediğini duyduklarını aktardı.

İSTANBULLU HAKİM REST ÇEKTİ
Şimşek, darbe döneminde CHP'lilerin adalete müdahalesini şöyle anlattı: Darbe sonrası CHP ilçe başkanı adliyeye geldi. Bana 'Benim bir davam vardı, kaybettim. Onu değiştirin' dedi. Ben de tersledim. Bize çirkin laflar edince tutanak tuttum. CHP'li başkan adliyeden çıkıp, kaymakam binbaşının yanına şikayete gitmiş. O sırada mahkememizin İstanbullu olan hakimi Cevdet Varol oradaymış. CHP'li başkana 'Ben sorunu hallederim' demiş. Hakim ve CHP ilçe başkanı geldi. Hakim beye durumu anlatıp, tutanak tuttuğumu söyledim. Hakim de 'Tutanağı acizler tutar, neden bu adamın kafasını gözünü yarmadın' dedi. Bunu duyunca CHP ilçe başkanı hiçbir şey diyemeden kaçtı gitti."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir bilseler CHP'nin önünden geçmezler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN