Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: Büyüme ve siyasi istikrar

Giriş Tarihi: 13.6.2015
Pazartesi seçim sonuçları açıklandı. Çarşamba günü 2015 yılı ilk çeyrek büyüme rakamı açıklandı.
Perşembe günü de cari açık verileri açıklandı. Gelin hepsini önce tek tek, sonra birleştirerek bir fotoğraf çekelim.
Seçim: Katılım oranı gösteriyor ki toplumun demokratik haklarını kullanarak kendi yaşamında söz sahibi olma konusunda duyarlılığı artmış. Seçmen diyor ki "Ülkemin geleceği için kavga değil, uzlaşma istiyo- rum.
Bunun için size zemin hazırladım, hadi buyurun."
Büyüme: Türkiye ekonomisi 2015 yılının ilk 3 ayında, bir önceki yılın ilk 3 ayına göre yüzde 2,3 oranında büyüdü.
Beklentilerin yüzde 1,6 civarında olduğunu, öte yandan Avrupa'daki durgunluğu, jeopolitik gerginlikleri, finansal dalgalanmaları ve siyasi belirsizliği düşünürsek olumlu bir gelişme.
Ancak burada altını kalın kalın çizgilerle çizmemiz gereken nokta büyümenin neden kaynaklandığı. Büyümenin itici gücü iç talep olmuş. Ne yazık ki büyümeye üretimin, yatırımın ve ihracatın katkısı yok. Unutmayalım sanayi ve ihracatın desteklemediği bir büyüme "büyümüş gibiyiz" anlamına gelir. Cari açık: Piyasalar nisan ayı için cari açığı 3 milyar civarında bekliyordu ancak cari açık 3,41 milyar dolar olarak gerçekleşti. Cari denge, Ocak-
Nisan döneminde ise 14 milyar 469 milyon dolar açık verdi.
Var olan büyüme modelimize göre, yani "ne kadar cari açık o kadar büyüme" yöntemine göre büyümenin devam edeceğini söyleyebiliriz.
Sonuç:
•Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi "Kimse ben deme hakkına sahip değil. Herkes egolarını bir kenara koymalı. Bir an önce ülkemizde hükümet kurulmalı"
•Sürdürülebilir yüksek büyüme oranları için "yeni bir büyüme modeli" oluşturulmalı.
•AKP ekonomi yönetiminin belirlediği "öncelikli dönüşüm programının da içinde var olan yeni büyüme modeli için kurulacak olan hükümetin şekli nasıl olursa olsun önceliği ekonomi ve eğitim olmalı.
•Ekonomi beklemez.
Ekonomi uzun süre sahipsiz kalmamalı. Ve düştüğümüz orta gelir tuzağından kurtulup nitelikli üretim için herkes ve herkesim elini taşın altına koymalı…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: Büyüme ve siyasi istikrar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN