Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sahipsiz ekonomi kaptansız gemidir'

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD) "Gelişim Atölyesi" etkinliğine konuk oldu, "Sahipsiz ekonomi, kaptansız gemi gibidir" dedi

Giriş Tarihi: 20.6.2015
'Sahipsiz ekonomi kaptansız gemidir'
İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD) geleneksel Gelişim Atölyesi Toplantıları'nın konuğu oldu. Prof. Dr. Aklin toplantıdaki sunumunda, dünya ekonomisinin düşük hızda büyüme, cari açık sorunu, tüketicinin ekonomiye güvensizliği gibi sorunlarla baş etmeye çalıştığını, Türkiye'nin seçimle birlikte oluşan tablonun ardından özellikle 2015-2018 yılları ekonomisiyle ilgili hızlı kararlar alması gerektiğini söyledi. Alkin, sahipsiz ekonomiyi kaptansız gemiye benzetti, geminin karaya oturmaması için hızlı kararlar alınması gerektiğini vurguladı.

DÜNYA MÜCADELE EDİYOR

Dernek "Seçim Sonrası Senaryolar, 2015'in 2'nci Yarısında Türkiye ve Dünya Ekonomisi" konulu binasında yapılan toplantıda yaklaşık 2 saat ülke ve dünya ekonomisi hakkında konuşan Prof. Dr. Kerem Alkin, 6'ncı yılı geride bırakan küresel ekonomik krizin ardından dünya ekonomisinin "Gelişmiş ülkelerde düşük hızda büyüme ve gelişmekte olan ülkelere etkisi", "Yüksek likidite-düşük faiz ve gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değer kazanması, cari açık" ve "Aşırı paranın küresellleşmesi ve balon riski" sorunlarıyla mücadele ettiğini söyledi. Prof. Dr. Kerem Alkin, iş dünyasının AK Parti-CHP koalisyonu istediğini, bunun yanında AK Parti-MHP koalisyonu da olabileceğini söyledi.

TÜKETİCİ GÜVENİ
Ekonominin yolunda gitmesi için tüketici güveninin de önemli olduğuna dikkat çeken Alkin, yatırımcılar ve tüketicilerle yapılan görüşmelerin ardından açıklanan Reel Kesim Güven Endeksi ile İktisadi Yönelim Anketi'nin birbirine ters sonuçlar içerdiğini söyledi. İş dünyası, sanayiciler, yatırımcılar, "İstihdamı hala korumaya çalışıyoruz" derken, tüketici güven endeksinin Türkiye'de 2008 küresel ekonomik krizinden de kötü durumda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alkin, "Şu anda Türk Toplumu'nun tüketici güveni ağır ekonomik kriz yaşadığımız dönemlerin bile altında. Ekonomik kriz yaşanmıyor, ama, insanlarımız işsiz kalacakları korkusu yaşıyor. Böyle bir şey olmaması lazım. Tüketici güvenini iyileştirmemiz lazım. Bu travmayı AK Parti- CHP koalisyonu çözebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sahipsiz ekonomi kaptansız gemidir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN