Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Altın tuvalet' koca bir yalan

Hatay Valisi Ercan Topaca'nın, Kocaeli Valiliği görevi sırasında tuvalette altın malzeme kullanıldığı iddiaları için açtığı davada kuyumcu bilirkişi 'sarı ve gri renkli bir metal' dedi

Giriş Tarihi: 21.6.2015
'Altın tuvalet' koca bir yalan
Kocaeli Valisi olarak görev yaparken, kendi kullanımı için hazırlanan tuvalette altın malzeme kullanıldığı yönünde iftiraya uğrayan Hatay Valisi Ercan Topaca, hakkını mahkeme yoluyla arıyor. Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkan yalan haber ve ardından medyada yapılan çirkin yorumlar üzerine Topaca, Kocaeli 4'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'ne tespit davası açtı. Mahkemenin bilirkişi olarak atadığı 2 kuyumcu 'altın değil, sarı ve gri renkli bir metal' dedi. Bilirkişi raporunu SABAH Güney ile paylaşan Vali Topaca "Kişilik haklarıma saldıranları teker teker dava edeceğim" dedi.

İNTERNETTEN İNDİRDİLER
Mahkeme bilirkişisinin raporuyla ilgili olarak ilk kez konuşan Vali Ercan Topaca, yalan haberin 13 Mayıs 2015 tarihinde çıktığını belirtti. Vali Topaca, "Söz konusu haberde Kocaeli Valiliği Hizmet Binası'nda bir tadilat yapıldığı, o tadilatla ilgili olarak, şahsımın kullandığı lavabonun, klozetin, çöp sepetinin, havluluğunun ve klozet fırçalığının altından yapıldığı iddia edilmişti. Başka yayın organları da daha sonra internetten indirmiş oldukları resimlerle haber yaparak sanki lavaboda hakikaten altın malzeme kullanılmış gibi bir algı oluşturmaya çalıştılar" diye konuştu. Kendisinin konuyla ilgili gerekli açıklamaları yaptığını ancak haberi yapan gazete ve televizyonların bu açıklamasına yer vermediğini belirten Vali Ercan Topaca, "Olaya siyasi boyut kazandırılmaya çalışıldı. Cumhurbaşkanlığı sarayı ile ilişkilendirilmek istendi. Ancak sarayda kullanılan malzemenin altın olmadığı Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ile ortaya çıktı. Bunun üzerine dikkati yeniden Kocaeli Valiliği'nde yapılan tadilata çekmek istediler. Valilikte kullanılan malzemenin altın olduğuna dair bir algı oluşturulmaya çalışıldı" şeklinde konuştu.

BİLİRKİŞİ TESPİT ETTİ

Bazı gazetelerde çıkan haberler ve yapılan yorumlarda şahsına ve kişilik haklarına ciddi saldırı ve hakaretler olduğunu belirten Vali Topaca, "Bir takım insanlar klozetin, çöp sepetinin, klozet fırçasının, sabunluğun altından olduğunu düşünerek aslı astarı olmayan mesnetsiz yorumlarda bulundu. Bunlar arzu etmediğimiz şeylerdi. Bizde haklı olduğumuzu kanıtlamak için Kocaeli Savcılığı'na başvurduk. Mahkeme iki kuyumcudan oluşan bilirkişi atadı. Yapılan incelemenin ardından bilirkişi raporunda, iddia edilen malzemelerin altın kaplamalı bir ürün olmadığını net bir şekilde anlatıldı" dedi.

TAZMİNAT DAVASI AÇIYORUM
Vali Topaca şöyle devam etti: "Yapılan bu tespitten sonra bugüne kadar bu mevzuyla alakalı şahsıma ve mesleki kariyerime yönelik iftira atanlara, hakarette bulunanlara tazminat ve ceza davası açmak için avukatlarıma talimat verdim. Bu konuda geri adım atmayacağım. Şahsımı ve makamımı hedef alan iftiracıların, yalan haber yazanların, sosyal medyada ileri geri yorum yapanların hak ettikleri cezayı almaları için işin takipçisi olacağım. Mahkemenin vereceği cezalar belki yalan haber yapanlara, bir olayı incelemeden araştırmadan ulu orta gündeme getirenlere ders olacağı ümidindeyim"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Altın tuvalet' koca bir yalan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN