Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modern bir kentin altyapısı oluşacak

Geride kalan hizmet dönemini değerlendiren Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, modern bir Tarsus için gereken tüm altyapıyı oluşturacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Modern bir kentin altyapısı oluşacak
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, gerçekleştirdiği ve hayata geçireceği projelerle Tarsus'u önemli bir turizm, sanayi ve ticaret alanı haline getirmeyi hedefliyor. Hazırladığı çok sayıda projeyi en kısa sürede hizmete geçirmeyi amaçlayan Başkan Can, modern Tarsus'un altyapısını oluşturmak istediklerini vurguladı.

YAŞLI PARKI VE EVİ

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından göreve gelen Belediye Başkanı Şevket Can, geride kalan hizmet sürecini değerlendirdi. Tarsus'un hizmetkârı olduğunu ve Tarsus'un hak ettiği tüm hizmetleri vereceğini ifade eden Can, bölgede tek olma özelliği taşıyan Yaşlılar Erinç Evi ve Parkı'nı hizmete sunduklarını söyledi.

TELEFON KADAR YAKIN

Yapılan çalışmalarla Taşkuyu Mağarası'nın turizme kazandırıldığını dile getiren Can, Tarsus Belediyesi'ne bağlanan 134 mahalleye hoparlör sisteminin kurulduğunu anlattı. Can, "Yeni bağlanan mahallelerin yollarına parke taş döşedik. Yine bin mahallelerimize yeni çöp konteynırları dağıttık. 7-24 Çağrı Merkezi'nin hizmete girmesiyle vatandaşlara bir telefon kadar yakın olduk. 55 okulumuza atık yağ ve atık pil makineleri dağıtırken, okullarımıza geri dönüşümü anlattık. Yarenlik Alanı'nda ve Kültür Parkı'nda ücretsiz internet erişimini sağladık" dedi.

KIRKLARSIRTI'NA ENGELLİ PARKI

Proje aşamasında olan hizmetlerinden de söz eden Can, Turkuaz Çarşısı'nın semt pazarı olarak faaliyet geçirileceğini, Kırklarsırtı Mahallesi'nde de engellilere yönelik bir park inşa edileceğini bildirdi. Başkan Can, şöyle devam etti: "Kapanan 89 köy okulumuzu çok amaçlı kullanmak istiyoruz. Okullarımızın belediyeye tahsis edilmesi için yazılı talepte bulunduk. İşlemler tamamlandığında okullarımızın tamamını sosyal tesis olarak düzenleyeceğiz. Tarihi ticaret merkezi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Şehrimize meydan kazandırmak için 2 farklı çalışmamız var."

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI
Tarsus'u daha modern bir görünüme kavuşturmak için kentsel dönüşüm projelerinde sona geldiklerine işaret eden Can, "İşimiz kolay değil ama biz bunu başarmak için, en güzel şekilde yapacağımıza inandığımız için bu göreve talip olduk. Duatepe Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projemizin sonuna geldik. Daha sonra ise İsmetpaşa, Beydeğirmeni ve Kırklarsırtı'nda 4 ana arterde yapılacak çalışmalarla modern Tarsus'un altyapısını oluşturacağız" şeklinde konuştu.

BİRİMLER GERİ ALINACAK

Büyükşehir Yasası ile birlikte 124 köy ve 5 beldenin Tarsus'un hizmet alanına katıldığını ifade eden Can, şöyle devam etti: "Hizmet alanımızın genişlemesine rağmen, gelirler 3'te 1 oranında düştü. 2009 yılında Tarsus'a bağlı olan Huzurkent ve Bağcılar beldeleri ile Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz ilçesine bağlandı. İlerleyen günlerde Tarsus'umuzda bir ortak noktada birleşerek bizden daha önce koparılan yerleşim birimlerini geri almak için çalışma başlatacağız."

SUNGURLAR KONAĞI OTEL OLACAK
Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yürüttüklerini anlatan Can, bu kapsamda Ergenekon Mahallesi'nde yaşam boyu spor merkezi ve yeşil alan çalışması yapılacağını bildirdi. Butik otel haline getirilecek 13 odalı Sungurlar Konağı'nın turistlerin hizmetine sunulacağını kaydeden Can, "Hayvan pazarını yeni yerine taşımak, Buğday Pazarı'nın yerine ise kongre merkezi, yüzme havuzu ve çok amaçlı bir fuar alanı yapmak istiyoruz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modern bir kentin altyapısı oluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN