Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnönü Parkı'ndaki tek binası çıkmazı

Danıştay, İnönü Parkı'ndaki trafo ve tahsilat şubesinin yeşil alan olduğunu belirterek Büyükşehir'e verilmesini istedi. Ancak bedeli ödenen bu alan, nedense bir türlü yeşil alana dönüştürülmedi

Giriş Tarihi: 24.6.2015
İnönü Parkı'ndaki tek binası çıkmazı
Ülkemizdeki birçok büyükşehir, yönettiği kente yeşil alan kazandırmak için mücadele ederken Adana'da bunun tam tersi yaşanıyor. Büyükşehir ve bazı ilçe belediyeleri yeşil alanları amacından farklı alanlarda kullanmak için birbiriyle yarışıyor. Kimi imarda yeşil alan olarak ayrılmış yeri otopark olarak kullanılırken, kimi de yeşil alanların belediye birimleri ya da göz yumdukları kurumlarca işgal edilmesine olanak sağlıyor. Son olarak Adana'da Büyükşehir Belediyesi'nin şehrin göbeğindeki İnönü Parkı içerisinde Danıştay'ın yeşil alan olarak sunduğu yeri elinin tersiyle ittiği ortaya çıktı.

DANIŞTAYA TAŞIDI
Aytaç Durak ikinci başkanlık döneminde İnönü Parkı'nın köşesindeki mülkiyeti Türkiye Elektrik Kurumu'na (TEK) ait, bir tarafı tahsilat şubesi olarak hizmet veren trafo binasının bulunduğu bir dönümlük alanın kamulaştırılarak parka dahil etmek istedi. TEK arasında yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca Büyükşehir, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 30'uncu maddesi uyarınca konuyu Danıştay'a taşıdı.

YANLIŞLIK DİZ BOYU

Konuyu görüşen Danıştay, Büyükşehir'e kamulaştırma yetkisini verdi. Devir işlemleri başlatıldı ve TEK'e bu alan karşılığında şehrin başka bir noktasından yer gösterildi. Ancak aradan geçen süre zarfında Danıştay'ın taşınmazların belediye adına devrinin kesin kararına ve bedelinin ödenmesine rağmen devir işlemi bir türlü sonuçlandırılamadı. Durak döneminde başlayan Aldırmaz döneminde devam eden yanlış uygulamalar Hüseyin Sözlü döneminde de sürdü. Danıştay'ın kararı belediyenin tozlu raflarında unutulurken, İnönü Parkı'nda yeşil alan miktarını artırma çalışması yapılmadı.

BAŞKA HESAP MI VAR?
Park içerisinde metruk halde duran bina parkın estiğini bozmaya devam etti. Bina çevresinde oluşan seyyarların sayısı da artmaya başladı. Adeta binanın gölgesinde gizlenen seyyar satıcılar, çay ocaklarının hızla genişlemeye başladığı gözlendi. Zamanının büyük bölümünü parkta geçiren ve kentin ortasında oksijen deposu konumunda olan İnönü Parkı'ndaki yeşil alanın artırılmasını isteyenler, "Madem Danıştay'ın kesin kararı var, bedeli de ödenmiş o halde ne bekleniyor binanın yıkılması için. Yoksa Büyükşehir'in kafasında başka planlar mı var" diye tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnönü Parkı'ndaki tek binası çıkmazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN