Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektör ve müteahhit birbirlerini suçladı

Giriş Tarihi: 27.6.2015
Rektör ve müteahhit birbirlerini suçladı
Çukurova Üniversitesi'ndeki (ÇÜ) ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında eski rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu'nun da bulunduğu tutuksuz 48 sanığın yargılanmasında ikinci duruşma yapıldı. Müteahhit Cumali Kurtar, rektör Akınoğlu'nu suçlayarak "Olayı ortaya çıkaran benim. Ceza alacaksam da itirafçılıktan yararlanmak istiyorum" dedi. Duruşma eksiklerin tamamlanması için ertelendi.

2'NCİ DURUŞMA

Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 2'nci duruşmaya Alper Akınoğlu ve Cumali Kurtar ile birlikte tutuksuz sanıklar katıldı. Alper Akınoğlu, müteahhit Cumali Kurtar'ı suçlayarak, "2006'dan bu yana şikayet ediyor. Neden o tarihlerde değil de 2010 yılına kadar şikayetçi olmadı? Duygusal davranıyor. İflasından bizi sorumlu tutuyor" dedi. Yazılı savunma dilekçesi veren Cumali Kurtar ise, "Her lafı yalan. Ödeme yapacaklarını söyleyerek beni oyaladılar. Onun için şikayetçi olmadım. Olayı ortaya çıkaran benim. Ceza alacaksam da itirafçılıktan yararlanmak istiyorum" dedi.

"SORUMLU DEĞİLİM"
Eski rektör Akınoğlu, iddianamenin, bilirkişi raporlarına dayandırıldığını öne sürerek şunları söylemişti: Raporlar, kendi içinde çelişki ve hatalarla dolu. Rektörler, ihalelerden sorumlu değildir ve imza atma yetkisi yoktur. Bu konuda harcama yetkisi kime aitse o imza atmıştır. Yasaya göre rektörler idari açıdan sorumludur, mali açıdan değil. Rektörlük dönemimde görevimi titizlikle yerine getirdim. Bu sürede üniversite iki katı büyüdü.

DURUŞMA ERTELENDİ

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmemişti. Akınoğlu'ndan önceki dönem rektörlük yapan ve duruşmaya müşteki olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Yalçın Kekeç ise sanıklardan şikayetçi olduğunu, ihalelerde usulsüzlük yapıldığını öne sürmüştü. Duruşma eksiklerin tamamlanması için ertelendi. Sanıklar hakkında "İhaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet" suçlarından 7 ile 82 yıl arasında değişen hapis cezaları isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektör ve müteahhit birbirlerini suçladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN