Anız yakanlar katliam yapıyor

Anız yakanlar katliam yapıyor

Çiftçilerin hasat sonrası anız yakması, toprağa ve havaya zarar vermekle kalmıyor, binlerce hayvanı da acı çekerek öldürüyor. Anız yakılan tarlalarda çekilen fotoğraflar katliamı belgeliyor

Yaz mevsimine girilmesiyle, yasak olmasına rağmen Adana başta olmak üzere Çukurova genelinde bazı çiftçiler anızları yakmaya başladı. Çiftçilerin, ürünlerini hasat ettikten sonra yerine yenisini ekebilmek için yaptığı anız yakma uygulamasıyla ovadan dumanlar yükselmeye başladı. Hava kirliliği yüzünden vatandaşların şikayet ettiği, ziraat mühendislerinin 'toprağa zarar veriyor' diye karşı çıktığı anız yakma uygulaması, öte yandan hayvan katliamına da yol açıyor. Tarlalarda yaşayan yüzlerce türden binlerce hayvan, yangınlar sırasında kavrularak ölüyor.

KAPLUMBAĞA BİLE VAR
İnternette dolaşan fotoğraflar, anız yangınlarının hayvanlar üzerindeki vahşi etkisini ortaya koyuyor. Fotoğraflarda, anız yangınları sonrası tarlalarda bulunan hayvanların kalıntıları görülebiliyor. Acı çekerek ölen ya da büyük bölümü yanık içinde olan hayvanlar arasında örümcekler, çekirgeler, böcekler, kertenkeleler, tırtıllar, kuşlar, kaplumbağalar ve yılanlar bulunuyor. Bazı hayvanların kömür kalıntısı haline gelene kadar yandığı, bazılarının yanmadığı halde alevlerin sıcağıyla öldüğü anlaşılıyor. Fotoğrafları gören hayvanseverler, anız yangınlarının sürmesine isyan ediyor.

BÜYÜK TEHLİKE ATLATILDI

Anız yakma uygulaması Adana'da yangın tehlikesine de yol açıyor. Son olarak Çukurova ilçesi Kabasakal Mezarlığı Şambayat Mahallesi'nde meydana gelen olayda, bir tarım arazisindeki anızlar tutuşunca, alevler tehlikeye yola açtı. Ateş nedeniyle bazı ağaçlar kururken, toprak üzerindeki küçük hayvanlar öldü. Yangının bölgedeki yerleşim alanlarına sıçraması riski nedeniyle Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı yangın ekipleri alevlere müdahale etti. Yanan bölgenin büyük olması nedeniyle ekipler gruplara ayrıldı. Ekipler, alevleri güçlükle kontrol altına aldı.

HAYVANLARIN YAŞAM ALANI
Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Prof. Dr. Semih Karademir, anızın yakılmasının toprağın yapısına ve üzerinde yaşayan canlılara büyük zarar verdiğini belirtti. Prof. Dr. Karademir, "Öte yandan tarım arazileri aynı zamanda yüzlerce çeşit hayvanın yaşam alanıdır. Yangınlarda bu hayvanlar da yanmakta, soylarının devamı tehdit altına girmektedir. Aynı zamanda birbirinin besin kaynağı olan hayvanların yangında ölmesi, bezin zincirindeki düzeni de bozmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anız yakanlar katliam yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN