Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kınalı keklikler Kahramanmaraşlı

Giriş Tarihi: 3.7.2015
Kınalı keklikler Kahramanmaraşlı
Anadolu türkülerine konu olan kınalı keklikler, Kahramanmaraş'taki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün Kapıçam Kınalı Keklik Üretim Merkezi'nde çoğaltıldıktan sonra Türkiye'nin dört bir yanında doğaya salınıyor. 14 yıl önce Kapıçam Tabiat Parkı içerisinde kurulan ve Türkiye'nin ilk keklik üretim istasyonu olma özelliği taşıyan merkezde bugüne kadar binlerce keklik yetiştirilerek, Türkiye'nin farklı bölgelerinde doğaya bırakıldı. Kahramanmaraş Keklik Üretim İstasyonu'ndan talep üzerine Eskişehir'de doğaya salınmak üzere bin adet keklik gönderildi.

TÜRKİYE'DE İLK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Şefi Ziraat Mühendisi Dr. Çağrı Özgür Özkan, her yıl 10 binin üzerinde keklik üretimi yaptıklarını söyledi. Özkan, "Keklikler Çevre ve Orman Bakanlığı'nın tahsisiyle ülkemiz her noktasına dağıtılmaktadır. İstasyonumuz Türkiye'nin ilk kınalı keklik üretim istasyonu olup, ülkemizde açılan diğer 5 istasyona destek olmaktadır. Bakanlığımızın her türlü deneme çalışmalarının yürütüldüğü, gerek turaç üretimi, gerek cüce koşin altında tavuk üretimi için veya bakanlığımızın emirleri doğrultusunda her türlü üretim faaliyetlerinin denendiği bir istasyonuz" dedi.

YABANİ ÜRETİLİYOR

Dr. Özkan şöyle devam etti: Bu yıl ve bundan önceki 3 yıl içerisinde uygulamaya koyduğumuz ayak halkası takıyoruz DKMP4601 numaralı halkalar taktık. İstasyonumuzda hayvanları elimizden geldiği kadar yabani üretmeye çalışıyoruz. Yine bu kapsamda genel müdürlüğümüzün emirleri doğrultusunda, cüce koşin tavuğu altında gurk oldukları zaman keklik ürettik bin tane, bunları doğaya saldık. Telemetri cihazlarıyla takip ediyoruz. KSÜ işbirliğiyle kampus alanına bıraktığımız keklikleri profesör Dr. Adem Kamalak'ın da hayvanların doğaya ne kadar adapte olduğu konusunda bir araştırma yaptık ve hayvanların yüzde 50 civarında yaşadığını tespit ettik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kınalı keklikler Kahramanmaraşlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN