Haziran'daki ihracat 536 milyon dolar

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Haziran'daki ihracat 536 milyon dolar
Gaziantep'ten, Haziran ayında yüzde 4,4 artışla 536 milyon 595 bin dolarlık ihracat yapıldı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, ihracatın olumlu sinyaller vermeye başladığını ifade ederek, 2015 yılının başından itibaren negatif yönde seyir izleyen rakamların Haziran ayında yeniden artışa geçtiğini vurguladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık da artışın iş dünyası için sevindirici olduğunu söyledi.

OCAK-HAZİRAN'DA DÜŞÜŞ VAR

Bu yıl Haziran ayında geçen yıla göre yüzde 4,4 artışla 536 milyon 595 bin dolarlık ihracat yapıldığını bildiren Konukoğlu, "Ocak-Haziran 2015 dönemi dikkate alındığında Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 oranında azalarak 3 milyar 95 milyon 591 bin dolar oldu. 2014 yılı Ocak-Haziran döneminde ise 3 milyar 288 milyon 410 bin dolar değerinde ihracat yapmıştık. İlk 10 il arasında, Haziran ayında en yüksek ihracat artışını Gaziantep yakaladı" diye konuştu.

AYLAR SONRA UMUT VERDİ

GTO Başkanı Eyüp Bartık ise aylar sonra gelen artışın iş dünyası için umut verici olduğunu söyledi. İhracatı etkileyen birden fazla etkenin olduğunu vurgulayan Bartık, doların avroya karşı değer kazanmasının bu nedenlerden biri olduğunu, aynı etkinin ithalat için de geçerli olduğunu belirtti. Yaşanan olumsuzluklara karşı Gaziantepli ihracatçıların yeni pazar arayışını sürdüğüne dikkati çeken Bartık, "Küresel bir sorun var ama bahanelerin ardına saklanarak zaman kaybedemeyiz. İşadamları ülkemize katma değer sağlamak için büyük çaba harcıyor. İhracattaki pozitif seyir umut verici" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haziran'daki ihracat 536 milyon dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN