Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinek korkusu adana'yı sardı

Adanalıların sivrisinek çilesi dayanılmaz hale geldi. Vücutlarına ilaç sıkarak ya da cibinlikle yatarak korunmaya çalışan Adanalılar, Büyükşehir Belediyesi'ne isyan ediyor

Giriş Tarihi: 15.7.2015
Sinek korkusu adana'yı sardı
Adana'nın sivrisinek çilesi, sıcaklarının bastırmasıyla zirveye çıktı. Sadece altyapısı yetersiz, bölgelerde değil, Kurtuluş Mahallesi gibi kentin en merkezi bölgelerinde bile vatandaş sivrisinek istilası karşısında ne yapacağını bilmez hale geldi. Marketlerde sinek kovucu cihaz ve tablet satışında patlama yaşandığı belirtilirken, çoğu insan geceleri rahat uyumak için evlerine cibinlik kurmaya başladı. Sinekle mücadelenin Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olduğunu öğrenen vatandaşlar, "Madem sorumlu o zaman görevini yapsın. Geceleri uyuyamaz olduk. Her yanımız yara bere içinde kaldı. Bu tablo Adana'ya yakışmıyor" diye tepki gösterdi.

İLAÇLARDAN ZEHİRLENECEĞİZ
Sivrisinekler yüzünden özellikle geceleri Adana'dan kaçmak isteyen vatandaşlardan biri de Kurtuluş Mahallesi'nde Türk Telekom sokağında yaşayan 41 yaşındaki Serpil Tıraş. Uzun zamandan beri sinekle mücadelenin yeterince yapılmadığını belirten Serpil Tıraş, "Vücuduma sinek kovucu ilaç sıkmaktan bıktım. Sineklerin her biri arı gibi. Geceleri uyumak imkansız hale geldi. Kentin merkezindeki bir semtte durum böyle ise kenar semtlerdeki yaşanların vay haline" diye konuştu.

ESKİ İLAÇLAMACI DA İSYANDA

Yaklaşık 20 yıl önce Büyükşehir Belediyesi'nde ilaçlama ekibinde görevliyken emekli olan, Atakent Mahallesi'nde yaşayan Abdullah Tunç da (67), konudan anlayan biri olarak sivrisinekle mücadelenin yetersizliğine isyan etti. Aytaç Durak döneminde kendisinin de 5 yıl çalıştığı ekiplerin sürekli ilaçlama yaptığını ve sinek sorunu yaşanmadığını anlatan Tunç, "Ama şimdi hem ilaçlama ekiplerini haftada bir zor görüyoruz, hem de sıktıkları ilaçlar hiçbir işe yaramıyor. Ben o makinelerin içinde ilaç olduğuna inanmıyorum. Yoksa böyle sinek olmazdı" dedi.

ÇOCUKLAR PERİŞAN OLUYOR
Yüreğir'de yaşayan çatı kaplama ustası Ayhan Durna (49) ise Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ilaçlama çalışmalarıyla ilgili olarak 'Sadece su sıkıyorlar, vatandaşın gözünü boyamak için ilaç sıkıyormuş gibi gösteriyorlar' iddialarının konuşulduğunu söyledi. Uzun aralıklarla ilaçlama ekiplerini gördüklerini ancak sinek sorununun vahim boyutta sürdüğünü kaydeden Durna, "Gündüz kara sinek, gece de sivrisineklerle mücadele ediyoruz. İnsanlar uyuyamıyor. İmkanı olan dama yatak çıkarıp cibinlik kuruyor. Özellikle çocuklar perişan oluyor" diye konuştu.

KLİMA AÇMAK ZORUNDAYIZ

Döşeme Mahallesi sınırları içindeki Emlakbank Evleri'nde oturan Deniz Mahmutoğlu da sinekler yüzünden 2 çocuğunun perişan olduğunu söyledi. Küçük olan çocuğunun sinek alerjisi nedeniyle, her sivrisinek sokmasında ızdırap çektiğini anlatan Mahmutoğlu, "Evimiz aslında esintili bir yerde ama sinekler yüzünden kapıları pencereleri kapatıp klimada uyuyoruz" dedi. Yine 2 çocuk annesi Sevilay Büyükakıncı da Yüreğir'de yaşadıklarını, 2 oğlunun sineklerden bıktıkları için başka mahalleye taşınmak istediğini anlattı. Büyükakıncı, "Ama Adana'nın her yeri böyle. Nereye gideceğiz?" diye konuştu.

BİNLERCE ŞİKAYET TELEFONU
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, yasa gereği sinek ve haşere ile mücadele yetkisi ve sorumluluğunun Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu hatırlatarak, "Geçen yıl sinekle mücadeleye geç başlandığı için halk büyük tepki göstermişti. Bu yıl erken başlanmasına rağmen yeterli mücadele yapılmadığı iddia eden vatandaşlarımız tepkilerini giderek artırıyor. Bu konuda binlerce telefon alıyoruz. Diğer ilçe belediyelerin de aynı dertten muzdarip olduğunu düşünüyoruz. Gelin burada tarihi bir karar alalım. Bütçesi belirlenerek sinekle mücadeleyi her ilçe kendisi yapsın. Böylelikle daha sağlıklı bir çalışma yapılacağına, sinek ve haşere ile daha etkin mücadele edileceğine inanıyorum" dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinek korkusu adana'yı sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN