Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korku filmi gibi: Canavar otu kabusu

Giriş Tarihi: 17.7.2015
Korku filmi gibi: Canavar otu kabusu

Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü uzmanları, canavar otunun sadece otsu gövdeli bitkilere değil, kayısı ağacına da zarar verebildiğini belirterek uyardı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları, canavar otunun Türkiye'de ilk defa otsu gövdeli bitkilerin dışında Malatya kayısı ağaçlarında da zararlı olduğunu tespit etti. Konunun uzmanı Dr. Eda Aksoy tarafından teşhisi yapılan türün "Mısırlı canavarotu (Phelipanche aegyptiaca)" olduğu belirlendi ve literatüre kaydı yapıldı. Enstitü Müdürü Dr. Naim Öztürk, "Bugüne kadar etkili bir mücadelesi bulunamayan canavar otları asalak bitkiler olup, esas olarak otsu bitkilerde (domates, mercimek, bakla, tütün, ayçiçeği vb.) sorun oluşturuyor ve bulaşık olduğu alanlarda yoğunluğa bağlı olarak yüzde 100'e kadar verim kaybı oluşturabiliyor" dedi.

BÖYLESİ GÖRÜLMEMİŞTİ

Dr. Öztürk, canavar otunun meyve ağaçlarında ilk defa görüldüğünü, tohumları çok küçük olduğu için başka alanlara kolaylıkla taşınabildiğini, önemli yayılma yollarından birinin sulama suyu olduğunu belirtti. Dr. Eda Aksoy ise ülkemizde meyve ağaçlarında canavar otu zararının bugüne kadar hiç görülmediğini, bu türlerin tam parazit olduklarını, kültür bitkilerinin köküne tutunarak onun besinine ve suyuna ortak olduğunu ve bir canavar otunun yüzbinlerce tohum verdiğini ifade etti. Dr. Aksoy, canavar otlarının otsu kültür bitkilerindeki zararı ile ürünün kalite ve verimine etkisinin yapılan çalışmalarla belirlendiğini, ancak kayısılardaki zararının ortaya konması için TÜBİTAK destekli bir proje yürüttüklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korku filmi gibi: Canavar otu kabusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN