Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alana AVM değil mezarlık yapılacak

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Alana AVM değil mezarlık yapılacak

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç, mezarlık yapılmak üzere DSİ ve Karayolları'ndan alınacak alana AVM yapılacağı iddialarının asılsız olduğunu söyledi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, SABAH Güney'e yaptığı açıklamada kentin önemli sıkıntılarından biri olan yeni mezarlık alanı ile ilgili olarak son günlerde ortaya atılan bazı iddialarla ilgili bilgi verdi. Erkoç, DSİ ve Karayollarından alınacak alana AVM yapılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını, alanın mezarlık olarak kullanılacağını kaydetti.

PROTOKOL İMZALANDI

Erkoç mezarlık alanı konusunda "Şehir merkezinde Şeyhadil Mezarlığı bitişiğinde bulunan ve bir kısmının mezarlık alanı olarak kullanılması planlanan DSİ 201. Şube Müdürlüğü ve Karayolları 55. Şube Şefliği'ne ait alanların, belediyemize devri süreci devam etmektedir. DSİ'ye ait alanın devri ile ilgili olarak DSİ'yle protokol imzalanmış, DSİ için idari bina ve lojman yapımına başlanmış olup mezarlık olacak kısmın hizmete sunulması yaklaşık 1,5 yılı bulacaktır. Ancak Karayollarına ait alanın devri ile ilgili henüz protokol aşamasına gelinmemiş olup konu ile ilgili süreç devam etmektedir" dedi.

AVM PLANLAMAMIZ YOK

DSİ ve Karayollarından devralınacak alana AVM yapılacağı ile ilgili iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğunu kaydeden Başkan Fatih Mehmet Erkoç, "Şehrimizde ikinci bir AVM'ye ihtiyaç olduğunu düşünmüyoruz. Ne bu bölge ne de şehrimizin başka bir bölgesinde ikinci bir AVM planlamamız yoktur. Şeyh Ali Sezai Efendi Mezarlık Alanı'nın, mezarlık olarak kullanımının uygun olmadığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu mezarlık alanının mezarlık olarak kullanımının uygun olup olmadığını kararlaştırmak için oluşturulan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bu alanın mezarlık yeri olarak kullanılabileceğine oy birliği ile karar vermiştir" diye konuştu.

MEZARLIK İHTİYACI VAR

Erkoç şöyle devam etti: "DSİ'den devralınan alanın, bir kısmının mezarlık alanı olarak define hazır hale getirilmesi için 1,5 yıl süre gerektiği göz önüne alındığında, mevcut durumda Şeyhadil Mezarlığı'nın tamamen dolması ve boş yerin kalmaması, Şeyh Ali Sezai Efendi Mezarlık alanına defin yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Ayrıca şehir merkezine yönelik, Şeyhadil Mezarlığı gibi yüzyıllarca hizmet verecek büyüklükte bir mezarlık alanı araştırma çalışmalarımız devam etmektedir. Halen Büyükşehir Belediyemiz tarafından başta Üngüt, Kılavuzlu, Kavlaklı, Karacasu mezarlık alanları olmak üzere toplam on iki bölgede defin hizmetleri verilmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alana AVM değil mezarlık yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN