Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk ortanca bahçesi Belen'de

Giriş Tarihi: 21.7.2015
Türkiye'nin ilk ortanca bahçesi Belen'de
Hatay Çiçekçiler Derneği Başkanı Musa Gündoğdu, Belen ilçesine anavatanı Japonya olan ortanca çiçeğinin bahçesini kurdu. Ortancanın orkideden sonra en pahalı çiçekler arasında yer aldığını açıklayan Gündoğdu, kırmızı, mavi, mor, pembe gibi çeşitli renkleri olan ve Hollanda'dan ithal edilen ortancayı Türkiye'de üreten tek üretici olduklarını söyledi.

7 ÇEŞİT ORTANCA VAR

Geçen yıl oluşturduğu bahçesine gözü gibi bakan ve ürettiği çiçeklerin çok kaliteli olduğunu belirten Gündoğdu, "Bu hem toprağından kaynaklanıyor hem de bizim yaptığımız bakımlardan dolayı. Türkiye'nin en iyi ortancası burada yetişiyor. Şu an bizde 7 çeşit ortanca var. Kırmızı, lila, mor, beyaz, pembe ve diğerleri. 5'inci ayın 15'inde kesim başlıyor, 10'uncu aya kadar devam ediyor" dedi.

RAKİBİ HOLLANDA

Ortancanın ağırlıklı olarak Hollanda'dan ithal edildiğini anlatan Gündoğdu, "Türkiye'de büyük çaptaki tek ortanca üreticisiyiz. Türkiye'nin her yerine gönderiyoruz. Nasip olursa iki yıl sonra da yurtdışında çalışmalarımız olacak. Hollanda'dan ortanca'nın çiçekçiye girişi 12 lirayken, biz 1,5 liraya veriyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlere de büyük bayilikler verdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk ortanca bahçesi Belen'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN